| Ralucutzadulcica1999AnimeRaluADELARaluAde1999 a întrebat:

Cum contactez o editura...
De fapt,vreau sa contactez o editura si stiu cum,insa,cum as putea sa incep discutia,cum as putea sa le cer, sa, sa-mi spuna conditiile pentru a-mi deveni sponsori la blog? (nu vreau raspunsuri gen "trebuie sa ai cititori" "trebuie sa citesti bla bla" deja sunt in regula cu lucrurile astea)

Cel mai bun raspuns cu cele mai multe informatii funda!

1 răspuns:
| alinutza0408 a răspuns:

Si eu am scris o carte dar este greu sa gasesti o editura.Majoritatea editurilor incearca sa profite de pe urma scriitorului. Toate iti vor spune ca iti publica cartea dar iti doar un procent de max 7% din vanzari. Si asata in cel mai bun caz, in cel mai rau caz iti dau cateva carti gratis in loc de bani.Problema este chiar daca iti publica cartea asta nu inseamna ca iti si primesti banii.De cele mai multe ori primesti raspunsuri gen nu s-a vandut.Nici macar nu poti controla reeditarile, deoarece in momentul in care iti publica opera semnezi un contract de cesionare a drepturilor de autor pe o perioada de ani stipulata in contract. Astfel daca le cesionezi dreptul de autor pe 2 ani, in acest timp editura ia toti banii din vanzari iar tu primesti doar 7%. Eu mi-am facut un calcul si la 100 de bucati iei cam 300 lei brut impozati de stat, adica mai pierzi 16% din ei. Personal am optat sa imi tiparesc singura cartea si sa o distribui personal: cunostinte,vecini,prieteni, lansare de carte la casa de cultura sau biblioteca orasului, poate ai cunostinte pe la o librarie si faci si acolo o lansare de carte cu sesiune de autografe, si esti mult mai castigata. Cea mai buna tipografie din tara si cea mai ieftina este Adicenter din Iasi, au pe site un calculator de pret si afli din start cat te costa. E cea mai buna solutie la ora actuala.
PS:poti incheia un contract cu o firma de distributie publicitara gen Rodipet. Totul e sa alergi si sa faci anumite sacrificii.