| winer98 a întrebat:

Daca in acest moment am windows xp si fac upgrade la windows 8 mi se va sterge din date.Am multe programe si jocuri instalate si vreau sa aflu daca mi se va sterge. Vreau si un tutorial de facut upgrade de la windows xp to 8. Dau funda pentru cel mai bun raspuns?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Windows XP nu este compatibil cu Windows 8. Update se face de la Windows 7 la Windows 8.
Apropo! Nu se zice upgrade.
Upgrade se refera la imbunatatirea mijloacelor hardware (prin achizitionarea unor componente sau unor sisteme mai performante).
Update se refera la actualizarea software-ului, prin inlocuirea partiala sau totala a lui cu variante mai noi, imbunatatite.

6 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Nu poti sa faci upgrade de la XP la 8.
Nu-ti recomand Windows 8 pentru ca nu a aparut varianta finala pe piata. Inca este in teste si vei avea probleme cu unele drivere si chiar programe.
- Instaleaza Windows 7 pe 32 biti (preferabil Home Premium deoarece trage mai putine resurse din memoria RAM si o sa-ti ramana mai multa la jocuri.)
- Inainte de a instala 7 ai grija sa ai driverele de la placa video, placa audio(daca ai), si placa de retea.
Restul le are Windows 7.
Drivere de la XP sunt incompatibile cu Windows 7.
Daca nu ai driverele AUDIO (daca ai placa audio), VIDEO si RETEA NU INSTALA WINDOWS 7.

| al3xander a răspuns:

Nu merge sa faci de la xp la 8: trebuie sa faci o instalare de la 0. upgrade-ul se face de la vista la 7, sau de la 7 la 8

| alexclaudiu2003 a răspuns:

Http://support.dell.com/......re_support (asta ca dovada ca sunt produse de catre Dell)
si http://en.wikipedia.org/wiki/Alienware
(detalii)

| deyutza135 a răspuns:

Cam da mie asa mi s-a intamplat. parerea mea punele pe un stick sau daca e prea mic mai imprumuta de la prietenesi sau eu stiu... sau mai e solutia sa le pui pe un CD sper ca ti-am fost de ajutor :d

| HimoSsa a răspuns:

E nevoie doar sa le transferi in discul. D. acolo nimic nu se sterge daca schimbi windosul... Poti fi sigur de asta!
De aia tot ce salvam e bine sa la salvam in discul ``D,,*♥
sper ca te-am ajutat!

| axel112 a răspuns:

Cand treci de la un windows la altul automat celalat windows se va sterge cu tot cu ce mai ai eu zic sati salvezi ce iti trebuie pe un sidi/stick si sati instalezi windowsu si apoi sati rememorezi de pe stic sau sidi