| Tonobil a întrebat:

Daca windowsul e mort si calculatorul nu se mai deschide am pierdut toate datele?sad

27 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu neaparat. Nu stii asta pana cand conectezi hardul la un alt calculator - sau il pornesti pe al tau de pe un stick - si te uiti sa vezi daca hardul e busit fizic sau fisierele sunt deteriorate... sau ai noroc si nu e nici una, nici alta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

A fost recent o mica actualizare la windows si probabil avea ceva instalat aiurea si i s-a busit. Eu sincer nu tin nimic instalat direct in afara de Office, VirtualBox si Visual Studio tocmai ca sa nu am astfel de probleme.

| PainTech a răspuns:

Nu. Datele pot fi recuperate dacă conectezi HDD-ul la un alt computer.

| Ineys a răspuns:

Ca sa nu faci vreo prostie, te duci cu HDD-ul la un centru care se ocupa cu asa ceva. Daca sunt date importante cu atat mai mult n-as risca sa las HDD-ul pe mana lu Andrei de la 2 ca el se stie un pic cu calculatoarele si stie sa instaleze un Windows. Nu, cauta un centru care se ocupa cu asa ceva, dai cativa zeci de lei acolo dar macar stii ca ai facut tot ce se putea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Practic pot spune că da. Ca să îţi asiguri fişierele personale (fotografii, videoclipuri personale, etc) încarcă-le pe un memory stick sau în Google Drive. Astfel nu vei mai pierde nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai pierdut nimic si nu te lua dupa Aurelius2772, nu are habar ce spune. Nu arata nimic pe carcasa si nu RAM-ul stocheaza date, ci hard disk-ul. Imposibil sa nu-l vezi, e o cutie de tabla. Il demufezi si il mufezi la alt calculator, vei vedea toate fisierele si le poti copia. SAU, daca ai un prieten 'tocilar' cum ne ziceti voi noua astora cu Linux, Linux nu cere instalat, spune-i sa faca un mediu bootare live si sa-ti copieze fisierele din PC. Stie el ce sa faca mai departe.

| AureliusTPU a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu stii ce vorbesti ca eu am avut aceeasi problema si am rezolvat-o schimband placile de MEMORIE a laptopului. Unele laptop-uri au aceste semne.RAM-UL E ALTA TREABA (Orice calculator personal care functioneaza are montat cel putin o un modul de memorie RAM. Atunci cand calculatorul functioneaza si nu vedeti nici un modul de memorie RAM instalat nu sunteti martorul unui fenomen paranormal – memoria RAM este acolo, de data aceasta se prezinta sub forma unor chipuri de memorie lipite direct pe placa de baza a calculatorului. Memoria RAM care vine direct lipita pe placa de baza nu este ceva comun calculatoarelor personale de tip desktop, in schimb unele calculatoare portabile sunt echipate din fabrica cu memorie RAM direct pe placa de baza pentru a se salva din spatiu)

| anonim_4396 a răspuns (pentru AureliusTPU):

Vaide capul tau de copil prost rolling on the floor Numai cacaturi ai delirat acolo. Sa mi-o sugi copile rolling on the floor

| DoctorWh0 a răspuns:

Probabil că nu. datele sunt stocate pe hard drive nu in RAM deci nu dispare atunci când dai restart.
Poți face un stick USB cu Linux si sa intri in live că sa vezi ce mai ai pe acolo.
Sau scoți HDD-ul și în alt sistem.

| floreadan a răspuns:

Foarte sigur le-ai pierdut, dar ai facut vreun back-up ceva?

| AureliusTPU a răspuns:

Dacă poti scoate placile de memorie din el si le pui la un laptop care se potrivesc, ai sanse de a-ti recupera datele dar ai sanse in care laptopul sa nu citeasca placile PLACILE NU SUNT GREU DE SCOS DOAR TREBUIE SA II SCOTI CARCASA SI SA LE GASESTI IN CE PARTE SUNT PUSE SI DACA ITI ARATA PE CARCASA NISTE DESENE O SA ITI FIE MAI USOR

| DoctorWh0 a răspuns (pentru AureliusTPU):

Ce placi?

| Osneros a răspuns (pentru AureliusTPU):

Lol what?
Ce treabă au RAMii cu stocarea?

| DoctorWh0 a răspuns (pentru AureliusTPU):

Plăcile alea is RAMi.
Nu stochează date pentru totdeauna. Când dai shutdown s-a dus tot

| AureliusTPU a răspuns (pentru DoctorWh0):

Ok,daca erau placi de memorie nu era problema ca nu pierdeai nimic

| DoctorWh0 a răspuns (pentru AureliusTPU):

Plăcile de memorie sunt memorii volatile care își pierd datele atunci când nu mai primesc curent.
HDD-ul/SSD-ul sunt memorii non volatile. Informațiile de pe ele rămân acolo și când nu mai au curent.
Tu ai trimis un link la RAMi, care sunt memorii volatile.

| AureliusTPU a răspuns (pentru DoctorWh0):

Eu nu zic de ram ce la memoria interna

| DoctorWh0 a răspuns (pentru AureliusTPU):

Placi de memorie?
Singurele placi de memorie la care mă pot gândi care nu sunt RAMi sunt NVME și M.2.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru AureliusTPU):

Ăla îi un drive M.2.
Linkul ăla a confirmat ceea ce am zis eu.
Nu toate laptopurile/desktopurile au M.2.
Majoritatea au driver-uri SATA

| AureliusTPU a răspuns (pentru DoctorWh0):

Da,primul link l-am gresit.Tu stii mai multe ca mine in laptopuri eu ma pricep mai bine la telefoane.

| BilaRomânească a răspuns:

Nu ai pierdut nimic. Conectează Hard Disk-ul la alt calculator

| doctorandus a răspuns (pentru BilaRomânească):

Corect, daca nu e cifrat hardware, discul poate fi citit pe oricare alt calculator. Pe wish.com exista adaptoare USB special pentru asta.

| Darius_Hotea_1995 a răspuns:

Nu se mai aprinde deloc sau nu mai booteaza in windows, in cazul asta ori il conectezi la alt pc(hard-ul) sau instalezi alt windows fara sa formatezi partitiile si dupa poti citi datele de pe noul windows.

| Theliqwert a răspuns:

Nu ai pierdut nimic. E totul pe hard.