| King9 a întrebat:

Dau funda
deci calculatorul meu are 2 procesoare și pana acum am folosit doar unul
am aflat ca daca folosesc 2 o sa meargă mai bine însa vreau sa stiu daca poate avea efecte secundare

Răspuns Câştigător
| AdrianDihoricescu a răspuns:

Aia e, n-are nicio importanţă oricum. Selectarea din msconing a "procesoarelor" se referă strict la opreaţiunea de boot. Din momentul în care eşti în sistem, sunt folosite ambele procesoare logice. Dacă dai la task manager - performance o sa-ti arate logical procesor 2, cores 2, sokets 1. Adica pe scurt, ai un cip ce conţine "două procesoare".

Deci, indiferent că selectezi din msconfing 1 sau 2, tot 2 o să-ţi mearga, dacă selectezi unul probabil îţi va porni "mai greu" decât ţi-ar proni dacă-l laşi nebifat (adică să folsoeacă câte proc. găseşte).

Cam asta e, nu-i nicio diferenţă.

7 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Chit ca ai dat raspuns castigator, pe viitor, nu mai umbra la ram si la cpu in msconfig!
2. Nu ai 2 procesoare, ai dual-core laughing
Ai vrea tu 2 procesoare.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Întrebare, cum ai reuşit să foloseşti doar unul şi respectiv cum vei face să le foloseşti pe amândouă?

| King9 explică (pentru AdrianDihoricescu):

Caut in calculator msconfig
il deschid
dau click pe sectiunea boot si apoi la setari avansate
si apoi aleg numarul de procesoare

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru King9):

Până acum aveai bifat un singur procesor?

| King9 explică (pentru AdrianDihoricescu):

Da

| King9 explică (pentru AdrianDihoricescu):

Adica singurul lucru la care ajuta este pornirea calculatorului mai rapida?
multumesc pentru raspuns voiam doar sa fiu sigur

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru King9):

Teoretic, practic cred că te pe acolo, 5-6 secunde diferentă, eu ştiu, n-am testat un boot cu 1 şi unul cu 2. Dar nu cred că e sesizabilă.
Însă da, după ce eşti în sistem, sunt folosite ambele. Poţi verifica cum ţi-am zis, task manager - performance, în drepta jos.

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru King9):

Aia e, n-are nicio importanţă oricum. Selectarea din msconing a "procesoarelor" se referă strict la opreaţiunea de boot. Din momentul în care eşti în sistem, sunt folosite ambele procesoare logice. Dacă dai la task manager - performance o sa-ti arate logical procesor 2, cores 2, sokets 1. Adica pe scurt, ai un cip ce conţine "două procesoare".

Deci, indiferent că selectezi din msconfing 1 sau 2, tot 2 o să-ţi mearga, dacă selectezi unul probabil îţi va porni "mai greu" decât ţi-ar proni dacă-l laşi nebifat (adică să folsoeacă câte proc. găseşte).

Cam asta e, nu-i nicio diferenţă.