| alexa_4370 a întrebat:

DAU FUNDAA! am si eu o intrebare : pc. ul meu se deschise des 1 data la 2 zile sau ceva d genu. faza e ca eu dau sleep, nu shut down. nu am virusi ca sa se deschida pur si simplu cred ca este setat de undeva...cine stie de unde sa. l setez sa nu se mai deschida? multumesc anticipat :*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca il lasi in stand by...sau cum ii spui u, sleep, doar nu crezi ca o sa ramana asa o vesnicie, o sa se deschida idata si odata, nu stiu exact la cat timp, dar incearca sa dai si shut down, pana nu o sa il obosesti de tot.Stand by(sleep) e doar o perioada, nu stiu daca ai observat, dar in dreptul "butonului", scrie"puts your computer in a low-power state, so you can qouickly resume your windows session", adica, iti pune computerul intr-o putere minima de functionare, consuma mai putin, daca ai observat iti inchide monitorul, iar atunci cand misti mouse-ul, iti apare numele(administrator), sau numele pus de tine, dai click, si toate programele deschise in sesiunea precendeta de windows, inchise in sleep, ti se redeschid, deci iti poti contiuna ce ai inceput.Nu uita, nu trebuie sa compari sleepul cu shut downul. Sper ca ti-am fost de folos happy.

8 răspunsuri:
| Catalion a răspuns:

Ai Vista. Daca da, cred ca asta e solutia: http://tutorialescrise.wordpress.com/......-din-vista

| cornel a răspuns:

Nu ii mai da sleep dai turn offhappy

| Incubus a răspuns:

Alexa daca ai vista si ti se pare ca se deschide greu:
in sleep se deschide pentru ca de fapt nici nu se inchide si orice semnal din retea sau periferice etc provoaca 'trezirea lui'
daca tu de cand il ai il ti numai in sleep imi pare foarte rau de calculatorul ala(saracul de el)
daca vrei sa porneasca mai repede poti in loc de oprire totala sa incerci hibernarea lui, explicatii:
diferenta este ca in hibernare calculatorul nu descarca sistemul ca la urmatoarea pornire sa il incarce de la capat ci scrie pe hard tot ce are mem ramm si apoi se opreste urmand ca la pornire sa isi reincarce din hard imaginea ramm-ului si sistemul va reveni la starea care a fost inainte de a fi oprit, partea buna este ca se si opreste definitiv(nu consuma resurse:baterie etc)dar si porneste mult mai repede (nefiind de fapt o pornire reala cu incarcare de sistem)
il poti baga in hibernare tot din start dar in loc de oprire --------> hibernare si mai lasa-l si pe el sa se odihneasca ca o fi obosit si el de atata munca

| vlaaddd a răspuns:

Si dc nu ii dai shut down ca tot nu am inteles

| alexa_4370 explică:

Nu dau shut down pentru ca dupa ce. l deschid se incarca mai greu si cand il inchid se incarca d 1000 d ori mai greuu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si rasp meu? straight face cred ca nu a fost aprobatstraight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Instaleaza wind si trageti un program de rezolvat problemele si un antivirus bun si mai fa curat prin stergel de praaf

| R0b3r7o a răspuns:

Nu il mai pune pe sleep si dai shut downwinking asa imi facea si mie si in cateva zile nu mi-a mai facut! fundita?