| RAY a întrebat:

Doar cei care cunosc sa raspunde

am vazut o data intr-un service cei de acolo lucrau pe blaca de baza dar unitatea era aprinsa in curent, lucru pe blaca de baza implica electrocutarea nu?

7 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Ce e aia nenicule "blaca"? Tu stii ce tensiuni scoate o sursa de PC de pui asemenea prostii de intrebari?

| Nelu62 a răspuns:

Nu prea e indicat sa lucrezi cu unitatea desfacuta sub tensiune! Tensiunea periculoasa se afla in sursa (220 Vca), dar lucrand sub tensiune e riscul de scurt-circuit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lucrul pe placa de baza aflata sub tensiune, nu reprezinta un pericol, atata timp cat sunt respectate niste conditii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne, cum sa lucreze cand unitatea e alimentata? Curentul care trece e foarte mare, mai ales cu sursele astea nu poti sa stii! Deci nu se permite sa lucrezi la nimic in calculator cand e alimentat!

| MateiSebastian a răspuns:

Tensiunea maximă ce iese dintr-o sursă de curent și intra în placa de baza este de 12 V. La 12 volți nu pățești absolut nimic, dar s-ar putea ca un scurt circuit să afecteze unele componente.
În service testele de diagnosticare se fac in sarcină; de obicei la probleme de hardware.

| Hania_Serar_1990 a răspuns:

Eu am tot lucrat pe placi de baza desi erau in priza si nu am patit nici odata nimic!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hania_Serar_1990):

Intocmai, placile de baza lucreaza pe mai multe tensiuni mici, 12, 6, 3.3 v etc. insa datorita surselor de alimentare, daca depanatorul este descult, ud pe maini, datorita faptului ca unele surse pot scoate si chiar 15 Amperi pe ramura, pot aparea electrocutari, dar care pentru copii si oameni suferinzi de inima, pot cauza moartea.