| RAY a întrebat:

Doar cine stie

nu inteleg ce se intampla nu inteleg
am instalat un windows 8.1 de pe stik da buteaza ca naiba de greu nu inteleg de ce? are 4 gb de ram, procesor 2000 dual core,ventilatia foarte buna, ce poate de vina?

9 răspunsuri:
| AndreiGabi a răspuns:

Daca prin "buteaza ca naiba de greu" te referi la viteza de instalare a windowsului, aceasta nu depinde numai de ram, procesor, etc ci si de calitatea sticului, mai exact acea rata de transfer (mb/s), pentru ca fisierele de pe stic sunt copiate in calculatorul personal.
Bafta!

| horia2012 a răspuns:

Daca s-a instalat bine, fara erori si driverele deasemeni, atunci singurul care il ingreuneaza e ca la instalare ai bifat optiunea de a cauta si instala update-uri. Si asta face. La fiecare pornire, cauta update-uri si eventual le si instaleaza. Pana nu termina, merge f.greu. Daca nu-si revine intr-o zi, 2, reinstaleaza-l, dar de data asta fi atent la ce setari faci cand il instalezi.

| RAY explică (pentru horia2012):

Nu isi cauta online driverele, le am instalat eu, uni spun sa nu las partitie rezervata sistemului asa sa fac? uni spun sa fac setare in bios, eu butez de pe stik dupa instalare sa-l pun pe hdd?

| horia2012 a răspuns (pentru RAY):

Nu are nicio treaba partitia rezervata. Si eu am 8.1 si merge fara probleme. Daca l-ai instalat, butezi de pe hdd, nu stick. Scoate stick-ul si lasa-l sa buteze dupa hdd.

| RAY explică (pentru horia2012):

Horia dupa instalare de pe stik mai trebuie setat ceva in bios la asta ma refer?

| horia2012 a răspuns (pentru RAY):

Nu mai trebuie setat nimic. Totusi, intra in bios si verifica ordinea de bootare. Prima sa fie cd/dvd, urmatoarea HDD, restul nu mai conteaza. Daca e asa e ok. Poate fi si USB prima daca vrei. Important a ca nr.2 la ordinea de bootare trebuie sa fie HDD. Atat.

| RAY explică (pentru horia2012):

Am instalat de pe stik, buta groaznic de incet nu stiu ce sa mai spun, am spus ca cumpar windows de la cineva e aiurea

| RAY explică (pentru horia2012):

Si daca butarea de pe hdd nu e a doua ca butare atunci buteaza greu nu? partitia de 200 de mb aia ca rezerva de sistem sa o mai las? sa nu caute driverele online nu?

| horia2012 a răspuns (pentru RAY):

Nu buteaza greu, dar el cauta mediile de butare in ordinea din BIOS. Cauta pana gaseste primul mediu pe care se gaseste sectorul de boot. El nu buteaza greu, se incarca greu. Poate ai erori pe HDD ( sectoare proaste). Fa o verficare HDD.