| maryan1997 a întrebat:

Hei TPU...
de cat ar trebui sa imi fie sursa la calculator ca sa imi suporte 3 coolere?
dau funda!

10 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Daca te referi la putere minim 450-500W.Asta in functie de ce mai ai tu in PC.Un cooler consuma foarte putin si dupe pererea mea ar trebui (450W)sa duca lejer 4-5 coolere fara a solicita sursa(ea fiind prevazuta cu conectori 12V/5V in cazul unei vantilatii mai bune).

| simpluone a răspuns:

Tensiunea de obicei trebuie sa fie de 12 V. Sunt si coolere mici pentru 5V. Puterea necesara unui cooler (W) este mica in comparatie cu puterea necesara calculatorului, astfel incat sursa actuala iti va tine un cooler sau chiar doua in plus de ceea ce ai acum fara probleme.

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Poti testa linistit cate coolere vrei...cand si-a atins maximul de putere consumata, computerul nu va mai porni deloc, atata tot; caz in care vei scoate de la alimentare cate un cooler pana porneste! big grin

| Gabbriell a răspuns:

Te referi la putere nu? de cati wati trebuie sa fie?
De obicei coolerele nu sunt consumatoare mari electrice.
Tu doar sa ai o sursa cunoscuta de un brand anume, sa nu fie noname.
O sursa decenta spun eu sa fie de 500wati.

| maryan1997 explică (pentru Gabbriell):

Este o sursa de 450 de wati.dar eu i-am mai pus un cooler la calculator si vreau sa stiu daca mai suporta inca unul

| Gabbriell a răspuns (pentru maryan1997):

Iti suporta fara probleme, stai linistit.

| Addèx33 a răspuns:

12.

| MaryusFloryn a răspuns:

Trebuie sa fie de 12.

| Petreus_Aura_1975 a răspuns:

Nu te lua dupa nkimeni du-te la cei care repara punele intrebarea si nu trebuie sa ii platesti eu na trebuit