| Revelionu74 a întrebat:

Hei, TPU! Este normal sa se auda niste sunete, mai exact niste pocnituri, in cuptorul cu microunde? Asa se intampla mereu cand il folosesc (il am cam de 2-3 saptamani) si tin sa mentionez ca NU bag farfurii sau cani din metal sau plastic.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Acele "pocnituri" se aud din cauza dilatarii rapide, mai ales la mancarurile de carne cu grasime.
Efectiv, grasimea din carne "explodeaza" si se imprastie, murdarind interiorul cuptorului.
Eu am gasit o solutie simpla sa nu se murdareasca interiorul cuptorului: pun ceva de capac deasupra!
Daca pun o mancare cu carne (friptura etc.) la incalzit, pun deasupra o farfurie de plastic, care nu se topeste si nici nu se deformeaza in cuptorul cu microunde. Astfel, picaturile de grasime sunt oprite de capac si cuptorul ramane curat.winking

| mi25 a răspuns (pentru Bula):

Sunt "capace" anume destinate acoperirii farfuriilor in cuptor. Nu incalzesc nimic - nici macar supa, fara sa acopar farfuria cu asa ceva.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este nou? Are garantie? Suna i pe ei la garantie si du l sa il schimbe nu este normal sa se auda sunete, nu il mai folosii.

| Brizbriz a răspuns:

Da, si nu
da, daca gatesti cu un recipient special de gatit in cuptorul cu microunde (cel mai comun e popcorn-ul, care evident ca, pocneste, d'aia e "pop", dar exista si legume special pentru microunde)

nu, daca doar incalzesti... inseamna ca ai reglat temperatura prea tare

problema nu e ca bubuie mancarea, problema e ca v-a sari in afara recipientului si v-a murdari cuptorul

eu am invatat sa pun la temperatura mai mica, dar la un timp mai mare, atunci cand incalzesc, si nu se mai intampla, sau e mult mai slaba miscarea

| mi25 a răspuns:

Nu te lua dupa CristiDinBucuresti. Daca pocniturile apar dupa ce a trecut o perioaa de incalzire, este ceva normal. La mine apar asemenea pocnituri mereu la incalzirea mancarurilor cu carne.
Vezi ca sunt in comert capace anume pentru a acoperii farfuriile in cuptorul cu microunde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Șterge-l pe dinăuntru.