| vasilian233 a întrebat:

Ce se intampla daca pui metal in cuptorul cu microunde?

9 răspunsuri:
Shin
| Shin a răspuns:

@nonni, cuptorul cu microunde nu face particulele de apa s se incalzeasca, ci sa vibreze. Ele vibreaza si prin frecare incalzesc toata mancareawinking
Shin.

daniela
| daniela a răspuns:

Doar explodeaxa nimic altceva... banal nu?

| Pho3nix a răspuns:

Ei...stai linistit ca nu se intampla nimic.
Doar explodeaza... un fleac, si te-ai dus.winking

| tttitooorp a răspuns:

Pune niste folie de aluminiu sa vezi distractie! (nu explodeaza)

| alexxa a răspuns:

Nu explodeaza mai.Cuptorul q microunde nu e suficient de puternic. Cel mai mare efectthinking:s-ar topi putinwinking

| nonni a răspuns:

Cuptorul cu microunde incalzeste particulele de apa din alimente in general...asta e principiu de functioneaza.
daca pui alimente care nu au particule de apa nu e bine.
mai rau e insa daca pui metal, metalul va reflecta microundele la fel cum o oglinda reflecta lumina, drept urmare e posibil ca obiectul tau metalic sa redirectioneze undele undeva unde sa dauneze aparatului.
si mai se intampla o chesti cu metalul, de la microunde se activeaza ceva camp electric... dar aici nu stiu sa explic, da un google.

oricum... fara metale ca iese bum.
bunica a incalzit un plic de hrana de pisica (aluminiu)=>bun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimic deosebit... explodeaza! tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te poti duce sa cumperi altullaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca si o sa vezi!happy