| RoseOfTheFire a întrebat:

Hey, am intrat pe site-ul vampirefreaks, si imi arata o fereastra rosie care spune ca;; acest site poate dauna computerului dumneavoastra;; pana acum, nu imi arata asta si intru pe site din 2011 de la ce sa fie?

18 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Estew un site virusat. A fost declarat asa de mai multe ori. Ia-ti un antivirus.

| gelu1970 a răspuns:

Nu stiu ce antivirus folosesti.
scaneaza pc cu malwarebytes free
ruleaza AdwCleaner free
si incearca sa folosesti un antivirus de incredere cum ar fi bitdefender sau norton.
scrie-mi dupa ce faci tot ce am scris, daca iti mai iese acea fereastra. bineanteles dupa ce schimbi antivirusul ce il ai. desigur, ce folosesti acum?

| RoseOfTheFire explică (pentru gelu1970):

Folosesc Avira + Malwarebytes pentru scanat, eu, sistemul il scanez periodic, acum doua saptamani am gasit 150 de virusi, i-am sters cu programul si cand l-am scanat acum doua zile computerul este curat, acum dupa ce am intrat pe vampirefreaks, i-am dat din nou scan cu Malware, si mi-a aratat ca nu am virusi in computer. Apropo AdwCleaner e bun de ceva? nu l-am mai folosit pana acum...

| gelu1970 a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Ok Rose
Avira e bun in detectie insa mie personal mi se pare cam paranoic.
AdwCleaner e bun pentru a curata browsere. si rapid.
pagina care spui ca vrei sa intri probabil ca nu e virusata, insa tu o deschizi cu google. spun asta pentru ca folosesc google si imi spune acelasi lucru.
cand vrei sa intri in aceasta pagina intra folosind yahoo sau bing. o sa vezi ca nu iti iese acel advertisment. vine doar de la google, care probabil au detectat ceva odata si sunt mai grijulii. eu cred ca nu sunt motive de asa ceva, mai ales ca faci scanari periodice ale pc.
bafta.

| RoseOfTheFire explică (pentru gelu1970):

Ma cheama Flori, da, fac scanari cu Malware saptamanal. Deci tu spui ca e ok sa instalez si AdwCleaner? Am inteles ca daca ai si anti virus + alte programe de scanat iti merge computerul mai slow... Si Avast am inteles ca il poate percepe ca pe un virus pe Adw...

| gelu1970 a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Ma bucur sa te cunosc Flori.
avira e paranoic.
adwcleaner nu se instaleaza efectiv. e... portabil. si nu e virus. e foarte eficient in a curata browserele de toate mizeriile tip "qone 8" "sweet page" etc. nu il folosi in cazul in care nu e nevoie.
malwarebytes e un program ce il folosesc des de asemenea. iti recomand sa continui sa il folosesti.
avast free, avira free, avg free, nu spun ca nu sunt bune.
insa e de preferat sa folosesti un antivirus de plata. eu de 3 ani folosesc Norton si nu m-a dezamagit. cand o sa ai timp si bineanteles daca vrei iti spun cum poti obtine o licenta.
desigur, ai intrat pe site folosind yahoo sau bing?

| RoseOfTheFire explică (pentru gelu1970):

Gata am intrat cu yahoo si nu imi mai apare avertismentul, in sfarsit se pare ca site-ul nu a fost infectat, acum pot sa intru fara probleme. Mersiii muult!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pare ca exista niste malware si alte programe daunatoare pe el. Exista posibilitatea ca acestea sa fie doar reclame dar pot fi si de alt tip. Daca folosesti site-ul sa nu downloadezi nimic, sa nu accepti cookies de pe el si sa raspunzi cu "No" sau "Cancel" daca apare vreo fereastra pe el. De asemenea va trebui sa folosesti un anti-malware dupa ce vei naviga pe site.

http://www.google.com/......diagnostic

| RoseOfTheFire explică (pentru anonim_4396):

Si nu o sa mai fie niciodata curat site-ul? Nu as vrea sa renunt la el am cont acolo si nu as vrea sa nu mai intru deloc...

| anonim_4396 a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Depinde doar de admini/admin-ul site-ului si de natura cauzei. Daca sunt doar niste fisiere urcate intentionat pot fi oricand date jos, daca administratia site-ului va dori asta. Daca este un domeniu care a fost lasat de izbeliste si nu mai este administrat cum ar trebui poate fi inchis s-au lasat exact asa.

Cel mai sigur e sa verific periodic ca sa te lamuresti, daca alertele dispar dupa o vreme inseamna ca s-au luat masuri, daca nu, probabil nici nu sunt sanse. Eu habar nu am ce se intampla acolo, am verificat doar pentru ca ai spus tu ca primesti avertismente si am vrut sa vad daca e site-ul de vina sau calculatorul tau.

| RoseOfTheFire explică (pentru anonim_4396):

Faza e ca mi s-a mai intamplat acum 3 zile la fel si dupa cateva ore s-a remediat situatia,puteam intra fara probleme era la fel site-ul ca inainte, acum nu stiu de ce dureaza atat de mult, si nu este lasat de izbeliste este chiar popular, acum depinde si de admin cum ai spus tu.Cu calculatorul nu am probleme, nu am virusi in el.Imi poti face o favoare, sa verifici tu site-ul periodic, si cand se remediaza problema, ma anunti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Hahaha. Da, voi fi lacheul tau personal! Totusi, de ce sa ma opresc aici, pe acasa nu ai nevoie de ajutor? Sau cu orice altceva, sa iti car genti, sa-ti dau cu var, sa vopsesc garduri, sa repar masini, sa-ti gatesc, orice, atat timp cat am satisfactia infinita de a ajuta o necunoscuta!

Nu, deja ti-am facut o favoare verificand site-ul pentru tine si oferindu-ti informatiile pe care le-ai cerut. Nu gasesc politicos sa recompensezi ajutorul primit cerand inca o favoare.

| RoseOfTheFire explică (pentru anonim_4396):

Am inteles. Multumesc oricum big grin cati ani ai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

De ce toata lumea ma intreaba asta? Cred ca folosesc prea des cuvantul "politicos" si dau de banuit...

| RoseOfTheFire explică (pentru anonim_4396):

Exact!

| Maxim_Marian_1997 a răspuns:

Cat stateai pe site? S-ar putea sa fie virusat! Daca stateai putin pe site probabil virusii nu au reusit sa actioneze.
Si acum au reusit.Sar putea s anul mai ai voie sa intri cam 2-3 ani.

| RoseOfTheFire explică (pentru Maxim_Marian_1997):

Tu crezi ce zici?

| Maxim_Marian_1997 a răspuns (pentru RoseOfTheFire):

Cam da! Mi s-a intamplat.