| Zamfir_Ghe_Madalin_1998 a întrebat:

Heya,Ce trebuie ca sa imi schimb un I5 cu I7?
Adica in afara de placa de procesor. Funda ^^

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Placa de baza are un chipset castrat rau, si cel mai bine ti-ar prinde oricum inca 2 gigi de memorie. Stiu ca te plingeai tu la un moment dat ca se misca jocurile dubios. Ai rezolvat problema? Configuratia e decenta, iar daca ai probleme inca in genul celor pe care le mentionai, SIGUR e alta problema, nu ca e procesorul slab.

17 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Bani. A, si un pic de logica. Ia zi-ne mai bine ce sistem ai si mai ales DE CE vrei sa il schimbi. Un i5 e mai mult decit suficient pentru majoritatea celor care trec sau se gindesc sa treaca la i7. Daca nu faci proiectare/editare video, cel mai probabil ai un bottleneck in alta parte care te face sa crezi ca un procesor mai rapid te-ar putea ajuta.

Răspuns utilizator avertizat
| KodrutZ a răspuns (pentru remus1007):

Ete fis, merge ORICE la maxim cu i5 fara probleme daca ai si o placa video pe masura.

Răspuns utilizator avertizat
| KodrutZ a răspuns (pentru remus1007):

Eu, oricine. Orice, dar numai laptop nu. Iti dau nspe motive. Am si laptop, dar prefer desktopul la orice ora. Laptopul il am ca backup pentru situatii de urgenta si pentru rarele ocazii cind plec pe undeva si am de lucru.

Răspuns utilizator avertizat
| KodrutZ a răspuns (pentru remus1007):

Spatiul, irelevant. Sa vezi cind crapa de tot laptopul sau se duce placa de baza si trebuie' sa bagi in el cit nu face. Unde mai pui costurile pentru curatare sau de inlocuit consumabilele gen baterie/adaptor. Mama-mama...

Răspuns utilizator avertizat
| KodrutZ a răspuns (pentru remus1007):

Nu o sa vezi asa ceva. Vrei 3-4-5 ani, iti iei desktop. Stiu ce spun, am prieteni care lucreaza in retail si in service, nu vorbesc ca am auzit eu ca au picat 2-3 baterii/placi de baza. Te tine 3-4-5 ani laptopul daca il folosesti in medie vreo ora pe zi, cum e folosit al meu. Are vreo 6 ani acusi si nu a facut inca 2000 de ore de utilizare...

| Zamfir_Ghe_Madalin_1998 explică (pentru KodrutZ):

I5 3350P 3.1 Ghz
Gtx 650 1gb
6gb Ram
placa de baza h61m-vg3

| Zamfir_Ghe_Madalin_1998 explică (pentru KodrutZ):

In mare parte da.Dar vreau sa cumpar 16 gb ram si un Gtx 660 ti

| KodrutZ a răspuns (pentru Zamfir_Ghe_Madalin_1998):

Da-mi mie 1000 RON daca vrei sa ii arunci. Cu siguranta o sa ii folosesc mai intelept.
1. DDR3 o sa iasa din schema in curind. Daca iti iei procesor nou peste ~2-3 ani o sa trebuiasca sa schimbi si memoria cu DDR4. In momentul de fata, 8 GB sint arhisuficienti.
2. 660TI, spor de performanta neglijabil, insa consum si caldura vai-vai comparat cu 650-ul.
Cel mai bine iei si vinzi TOT fiindca inca ai lua o suma frumusica pe ele si treci pe Broadwell. Bine, buba e ca momentan vad pe stoc doar un i5 de 1400 RON care nu prea are sens, dar trebuie' sa apara restul in curind. Si eu stau cu ochii pe ce se intimpla, ma batea gindul sa fac upgrade anul asta cindva. Nu de alta, dar acusi mi se termina garantia la i3 si la placa de baza...winking

| KodrutZ a răspuns (pentru Zamfir_Ghe_Madalin_1998):

Placa de baza are un chipset castrat rau, si cel mai bine ti-ar prinde oricum inca 2 gigi de memorie. Stiu ca te plingeai tu la un moment dat ca se misca jocurile dubios. Ai rezolvat problema? Configuratia e decenta, iar daca ai probleme inca in genul celor pe care le mentionai, SIGUR e alta problema, nu ca e procesorul slab.

| Kampion a răspuns:

O sursa buna
acum, de ce vrei sa iti schimbi i5 in i7, daca vrei sa il folosesti pentru editare videoclipurilor te poftesc sa il schimbi, daca vrei gaming, lasa i5, e bun si acuma

| Zamfir_Ghe_Madalin_1998 explică (pentru Kampion):

Pai,vreau mai mult pentru gaming si pentru videouri.Adica sa ma tina ceva timp ^^

| mtnn a răspuns:

Pai vei avea nevoie de un i7