| nukeyly a întrebat:

In ce conditii aparatura electrica buna sau audio video se poate arde ocazional pe o instalatie veche?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca aparatura electrica este alimetata de pe o retea electrica cu probleme de cotact, atunci este expusa la repetate socuri de curent (de pornire), ceea ce o poate defecta.

| relian a răspuns:

Instalatie veche, ce inseamna pentru tine? Indiferent ca instaltia este veche sau noua, ea functioneaza la fel, nu conteaza ca ai cablu nou sau de 20 de ani,tot cablu este,ori ca ai prize noi sau vechi.

Instaltia electrica nu mucegaeste daca se invecheste,nu-i aliment si nici nu se consuma,poate in milioane de ani,dar nu-i cazu la noi.

Deci intrebarea ar suna bine fara "veche" laughing pentru ca instalatie veche este si aia de acu o lua sau un an facuta,noua e aia care o faci acu si inca nu i-ai dat drumu laughing

Sa raspund cand poti avea probleme,atunci cand contactele is slabe la aparatura electrica,la audio/video nu vad ce ar putea sa se arda.
Vad unia spun de supratensiune,de unde? Supratensiunea apare doar daca is probleme cu transformatoarele,dar in cazul ala nu mai conteaza ca este instalatie veche sau noua, aluminiu,sau cupru.

Mai se poate arde datorita unei instalari aiurea,defectuase,ori daca se intimplina ceva cu nulul in tablou si apare un scurt,astfel incit curentul energizeaza nulul si ce ai in prize se pot arde.

Doara Bula a zis corect,mai zice si el citeodata cate ceva bun laughing

Contactele slabe pot obstructiona trecerea curentului,ca urmare daca aparatul ala electric are nevoie de X curent si cablu nu da cit trebuie datorita acelui contact slab,atunci cablu si mai departe cei legat de el se incinge,eventual daca se intampla timp indenlungat se pot arde.

Sa explic mai bine? Ai un transformator sau motor electric,ala functioneaza cu X amperi,daca la el ajunge mai putini,acel motor nu mai este capabil sa se roteasca,ca urmare curentul care ajunge acolo,cimpul electromagnetic format nu mai este atit de puternic sa roteasca acel motor,nu mai exista ventilatie, nefiind ventilatie se incalzeste,apoi daca se continua timp lung caldura poate arde bobinajul, de la caldura se poate desprinde acea izolatie a sirmei ce formeaza bobina si se face scurt.
Transormatorul la fel, curentul neamaifiind consumat incalzeste bobinele, se intipla ca mai sus.

Vad unia zic "descarcari electrice"ces alea? Pai si cand deschid un intrerupator am descarcare electrica laughing cand aprind un bec curentul se descarca in acel bec, sau becu descarca curentul, deci este ceva normal.

| Frank51 a răspuns:

Nu prea se ard că au protecții, dar poate din cauză la descărcări electrice dacă sunt prea puternice. Eu am un receiver și intră în protecție chiar și de la fluctuații de tensiune, sau când ai treabă pe la prize.

| halogen001 a răspuns:

Supratensiune și descărcări electrice.

| nukeyly explică:

Instalatie veche = de pe vremea firelor imbracate in tesatura, poate si ceva fire din aluminiu torsadate in doze din metal tip conserva cu banda comunista tip tesatura, peretii stau sa cada, daca dai o palma in perete pica 1m x 1m x gr 2cm de tencuiala.
Fulgerul nu loveste chiar de 3 ori pe zi mai degraba o data la 50 de ani.

| relian a răspuns (pentru nukeyly):

Daca cablurile is imbracate in tesatura e ok,atit timp cit tesatura este buna,izoleaza pentru cit au fost facute sa izoleze,deci folosesti aparatura de puterea ce pot duce acele fire.
Dozele nu au nici o legatura cu curentul electric,este o simpla cutie unde se leaga mai multe fire si sa ai acces la ele,sa le poti schimba,ori verifica.
Daca is conectate prin rasucire si is rasucite bine,apoi izolate cu banda electrica,aia e tot ce trebuie sa fie, nu-i problema.

Peretii stau sa cada, pica peretele dacai dai o palma laughing nici astea nu au legatura cu curentul electric, aia este parte din constructia casei. Daca sta sa cada, in cazul asta o darami de tot si faci alta casa, alta instalatie.

Cam asa stau lucrurile.2 fire daca is solide si is conectate prin rasucire,este cit se poate de corect si legal,cel putin pe vremea cand au fost facute,iar tot ce este deja facut,e luat ca bun,nu te obliga nimeni sa scorti si sa refaci la coduri prezente.

Si azi se foloseste metoda asta dea rasuci cablurile,acei conectori ca un chipiul daca stii despre ce vorbesc wirenut in engleza aia fac,doar ca cu acel wirenut faci tot,si rasucesti si izolezi.

In rest daca cabluriler is din aluminiu, verifici ce grosime au, ce izolatie au, atunci stii cit curent pot duce in siguranta, vei folosi aparatura corespunzatoare acelor cabluri.
Conectiile, poti da jos banda la 2-3 conectii sa vezi daca is bine rasucite, si cam asta e tot, instalatuie veche dar buna laughing

De ziduri si ce spui ca sta sa cada, e cazul sa faci alta casa, mai dehgraba cade caxsa aia pe tine decat sa pateasca ceva aparatura electrica, poate sa faca scurt cand cad peretii pe tine laughing

Fulgerul poate lovi nu de 3 ori pe zi, poate lovi de sute, mii de ori pe zi.Is locuri in liume unde fulgera toti timpul 300 de zile pe an laughing toata ziua veni numa fulgere, deci este loc populat.
Despre care fulgere vorbeai?laughing

| nukeyly explică (pentru relian):

In unele doze s-a infiltrat umezeala bine si torsadarile sunt coclite oxidate, curentul curge dar nu cred ca e la valori normale constante, intr-un final vor ceda si se v-a cere refacere partiala sau totala in functie de consumator si de bugetul existent pentru problema, daca nu, dai jos cladirea si faci alta.

Zimi la tine in locatie de cate ori a lovit fugerul in staplul de peste drum, poate o data sau deloc, de cand esti acolo, ca in alte locuri e altfel, nu conteaza raportat la cazul prezentat.

| relian a răspuns (pentru nukeyly):

Instalatiile electrice is protejate de fulgere,ma refer la alea pe stilpi,iar sa vezi tu ca fulgerul loveste ceva,rar vezi asa ceva pentru ca nu stai sa pindesti fiecsare stilp,sau sa stiui de unde vine un fulger si unde loveste,ori daca loveste ceva.
Pote sa loveasca si nimeni nu vede nu simte absolut nimic,fulgwerul se scurge in pamint prin tabla aia bagata acolo.

Retelele de inalta tensiune la fel au un cablu de asta sus de tot in cazul in care loveste fulgerul.
Nu ai intrebat ca cladirea sta sa cada,nu ai spus ca ar cadea tencuiala,nu ai spus ca nu stiu ce chestii is ude etc,nu ai spus multe in intrebare,dar te astepti sa ce anume?
Asa sa zica cineva eventuale cauze,pai si daca intra apa la tablou apar probleme.
Eu am banuit ca intrebi in cazul in care ai o locuinta normala,nu una care sta sa cada laughing trebuia sa spui in intrebare, casa sta sa cada, daca o impingi deja e la pamint laughing in cazul asta, nimeni nu siar mai fi batut capu sa zica altceva, decat sa ii faci vint, apoi sa construiesti una noua.

| NisipLaMare a răspuns:

Ai siguranţele vechi daca nu sunt bune ia se strica/ia foc.