| matrixismyname a întrebat:

In ultimele 2 zile procesorul meu este ultra-super solicitat, nu stiu de ce. Folosesc aceeasi aplicatii ca pana acum, nimic nou.
L-am curatat de praf, m-am asigurat ca are un airflow bun (1 baga aer in fata, 2 scot lateral/spate)

Insa nu scade sub 46 de grade, temperatura abientala nu stiu care este in tot cazul saptamana trecuta aveam o temp. ambientala destul de crescuta si nu mi-a sarit de 40 de grade procesorul.

Nu pot sa-mi dau seama ce imi mananca CPU in taskmanager, ca variaza ale dracu si n-apuc sa vad care mananca mai mult.

Ce ziceti sa fac? Ce pareri aveti?

Răspuns Câştigător
| Aero a răspuns:

O temperatura de 46 de grade n-o sa produca decesul CPU-ului.
Cat despre "Nu pot sa-mi dau seama ce imi mananca CPU in taskmanager, ca variaza ale dracu si n-apuc sa vad care mananca mai mult." - daca variaza aproape de 100% chiar si 50%(procesoare dual-core) iti sugerez sa-ti scanezi mai bine calculatorul de virusi. Incearca si mai mult antivirusi pe rand. Daca ai ceva de genul 3%, 4% nu e cazul sa-ti faci griji. E firesc.

4 răspunsuri:
| Dannyjj a răspuns:

Pai daca in task manager variaza repede, da clic pe coloana CPU si ti le pune in ordine crescatoare de la mic la mare, mai da odata clic pe coloana CPU si acum este in ordine descrescatoare ce consuma mai mult cpu este printre primele, eu zic ca ai un antivirus care foloseste mult cpu, dezinstaleaza-l si vei vedea ca am avut dreptatewinking am trecut si eu prin asa ceva tongue nu stiam ce s-a intamplat cu calculatorul si incolo antivirusul imi facea mai mult haz decat daca as fi avut virusi.

| sinblade27 a răspuns:

E in temperatura normal avand in vedere ca e vara daca trecea de 65 de grade era o problema dar asa nu, conteaza si temperatura care o ai in camera sau daca unitatea sta in soare

| alex2009 a răspuns:

Foloseste programul Everest sa iei temperatura componentelor pc-ului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Procesorul nu primeste aer suficient de la cooler