| mkaveli a întrebat:

Salutari, TPU.
am o problema cu laptopul, il am de 3 ani si pana acum nu am avut probleme cu el; insa de 3 saptamani se stinge cand ma joc. sunt zile in care nu se stinge deloc si zile in care se stinge imediat cum intru in joc(2-3minute). de obicei se intampla sa se stinga in gmod si team-fortress.(cam dupa 30 min sau 1 ora)
are dual core 2 duo 2.1 ghz
512 video ati raedon hd 4570
4 gb ram.

laptopul a fost curatat saptamana trecuta si schimbata pasta termica de catre o firma specializata.

nu cred ca este de la supraincalzire deoarece dupa ce se stinge nu este fierbinte; vara trecuta a avut 96 de grade si inca mergea struna, iar acum la nici 85 ( in joc) se stinge.

acu' o luna am instalat YAC ( yet another cleaner) pentru un
clean de registri si o scanare de malware. ma gandesc ca acest program a schimbat temperatura maxima la care laptopul sa se inchida. cum spuneam, in vara a ajuns la 96 grade celsius fara a fi curatat deloc de praf iar temp maxima este de 105 grade.

Cum pot readuce temperatura maxima la care sa se inchida, la o valoare mai mare?

mentionez ca de am si cooler extern si de ca.d l.am curatat temp nu a depasit 75 de grade. cel mai probabil s.a setat sa se inchida la 80 ( majoritatea laptopurilor se ard daca depasesc mai mult, insa nu si in acest caz ( Acer aspire 5730g ).

multumesc mult!
stima

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Al meu merge la 30 40 de grade, nu inteleg cum al tau la 80 zici ca e bine. oricum si al meu se inchiedea pana l-am dus la curatat si mi-a zis sa-i iau un nou incarcator, pentru ca nu era bun si o masuta de aia ce ventileaza si de 8 luni nu mi sa mai oprit nici macar odata. dupa mine al tau e prea cald, nu ar trebui sa aiba temperatura asa mare, degeaba zici max 105 si tu stai la 90, nu e mare diferenta

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sigur.Temperatura la care un calculator, laptop trebuie sa mearga ok este de in jur de 50 de grade.La el 80 de grade e mult, sigur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E mare temperatura care zici tu. Desigur ca de aceea se inchide.La un joc nu trebuie sa depaseasca 68-70 de grade.80 de prea mult.Se inchide singur. Daca la 100 de grade foerbe apa, gandeste-te si tu un pic, chiar daca e vorba de componente de calculator.