| MrkiddyKid1 a întrebat:

Mi-am cumparat un SSD pe care mi-am instalat si rulat Windows 10.
Am setat SSD-ul ca disk principal si HDD-ul pe care il aveam in mod original ca secundar. Versiunea veche de Windows, impreuna cu toate fisierele vechi au ramas salvate pe HDD, eu am nevoie de fisierele de pe HDD dar nu am nevoie de versiunea veche de windows de pe acesta. Intrebarea mea este cum dezinstalez versiunea de windows de pe HDD fara a formata discul (caci vreau sa imi pastrez toate fisierele in afara de Windowsul vechi).
In mod evident, click dreapta - delete nu merge, precum nici disk cleanup - remove older versions of windows nu da roade.

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Stergi dosarele Windows, Program Files, Program Files (x86), stergi partial ProgramData (deoarece poate contine date folositoare) si gata. Foloseste de ex. Total Commander, merge gratuit. Click dreapta pe iconul lui si Run as Administrator.

A da, stergi pagefile.sys si hiberfil.sys.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cate fisiere poti sa ai? Ce cantitate? Salvarea lor in Cloud si apoi formatarea HDD-ului este o solutie.

| MrkiddyKid1 explică (pentru Salontanul):

E vorba de 900 GB de fisiere.
Proiecte Photoshop ssmd.

| Salontanul a răspuns (pentru MrkiddyKid1):

Doar un SSD te-ar putea ajuta: http://bit.ly/35JHNNr

| NLS a răspuns:

Daca datele pe care vrei sa le salvezi nu incap temporar pe noul SSD, nu prea ai ce face decat ce a indicat doctorandus - stersul manual al fisierelor vechiului sistem de operare.

SAu poate poti face rost de la un prieten, vecin, etc de un HDD extern pe care sa le copiezi/muti, dupa care formatezi HDD-ul tau, si le copiezi inapoi pe el.