| clumsylollipop a întrebat:

Mi-am instalat windows 7 ultimate 64 biti, lucreza excelent dar singura probleme este ca deformeaza scrisul. Care ar putea fi cauza? memoria ram e de 2 GB si placa video 512 MB. Daca instalez Windows 7 32 biti o sa mai am aceasta problema?

Ofer Funda bineinteleswinking

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Fara un screenshot e cam greu sa ne dam seama care este problema, dar nu cred sa fie din cauza ca e pe 64b. Desi la 2GB ar fi mai bine sa pui windowsul de 32b, ocupa mai putina memorie.

| clumsylollipop explică (pentru Radu284):

Nu pot insera imagine cu screenshoot dar pot spune ca unele litere din cuvinte sunt mai sterse si mai subtiri decat ar trebui sa fie...

| Radu284 a răspuns (pentru clumsylollipop):

Pai uploadeaza screenshotul pe imgur.com or something, si pune linkul aici.

| Radu284 a răspuns (pentru clumsylollipop):

Screenshotul arata destul de OK la mine. Fie e o problema cu monitorul tau (e in rezolutia nativa?) fie incearca la Personalize, Display, Adjust Cleartype text.

| clumsylollipop explică (pentru Radu284):

Monitorul e setat la rezolutia nativa. Am incercat si cleartype si nu ajuta cu nimic sad

| Radu284 a răspuns (pentru clumsylollipop):

Asta se intampla si in alte programe? Alte browsere, alte pagini, etc? Parca vad ceva, dar s-ar putea sa fie de la conversie. Casuta de "Turn on true type" e selectata? Daca da, deseelcteaz-o, daca nu selecteaz-o, vezi daca e vreo diferenta.

| clumsylollipop explică (pentru Radu284):

Asta se intampla cu tot scrisul care apare pe monitor: desktop, paginile web programele din start...ce se vede clar e doar cand aprind pc-ul si imi arata temperatura CPU etc...iar cu windows xp nu am avut astfel de probleme

| clumsylollipop explică (pentru Radu284):

Unde gasesc casuta turn on true type? big grin

| Radu284 a răspuns (pentru clumsylollipop):

Monitorul e LCD sau CRT? Si la faza cu Adjust Cleartype text, ai facut calibrarea aia, prin toate imaginile?

| clumsylollipop explică (pentru Radu284):

E LCD si calibrarea am facut-o prin toate imaginile.....cred ca singura solutie e sa revin la XP

| Radu284 a răspuns (pentru clumsylollipop):

Si daca day disable la Turn on true type, cum se vede?

| clumsylollipop explică (pentru Radu284):

Unde gasesc casuta turn on true type?

| Radu284 a răspuns (pentru clumsylollipop):

Personalize, Display, Adjust Cleatype text, deasupra casutei cu textul.

| clumsylollipop explică (pentru Radu284):

E la fel....cred ca va trebui sa trec la versiunea de 32 biti. Multumesc ca ti-ai facut timp sa ma ajuti. primesti funda :*

| Radu284 a răspuns (pentru clumsylollipop):

Thanks happy Mi se pare cam ciudata toata faza. As mai incerca doar doua lucruri, probabil ca nu o sa schimbe nimic, dar inainte sa instalezi XPul incearca:

1. Fa un update la driverele video.
2. Schimba tema la windows pe Windows Classic.