| anonim_4396 a întrebat:

Sa imi pun windows 10?
Merita?

31 răspunsuri:
| Simon a răspuns:

Si eu zic ca merita W10. Si sa nu va speriati daca va cumparati un laptop cu W8.1 si pe spatele lui nu aveti nici o eticheta ce contine SN-ul sistemului de operare, nu prea mai vin asa. Este integrat in BIOS. Iar daca ti-ai luat un laptop cu o versiune inferioara de OS, licentiat, gen 8.1, ar fi trebuit sa-ti apara GRATUIT optiunea de upgrade la Win10. Eu asa am trecut de la 8.1 la 10 si nu am probleme pana acum. Si da este adevarat, isi face multe update-uri, dar sincer W10 cam inca este o versiune beta. A adus multe imbunatatiri. Si normal exista si varianta nelegitima laughing. A reinstala un OS este foarte usor in acest moment, asa ca il poti instala linistit, testa si daca nu-ti convine, legal sau nu OS-ul, il schimbi. Eu mi-am luat laptopul cu Windows pe el pentru ca am prins o oferta, altfel optam pentru varianta Free DOS big grin. Bafta!

| MihaelaDart a răspuns:

Merita, merge usor. Laptopul meu avea windows 8.1 si sincer nu ma puteam obisnui deloc la cum avea fatada de tableta, la 10 este asemanator cu 7 si 8 sa zic asa, desi intr-un design foarte frumos. Programele ruleaza foarte bine cu windows 10.

| untu a răspuns (pentru MihaelaDart):

Dar o sa va ceara un cod cheie pe produs pentru a putea verifica autenticitatea si a activa sistemul windows 10 pe calculator!

| untu a răspuns (pentru MihaelaDart):

Nu merita! Cei de la service-ul autorizat va recomanda sa ramanem la sistemul actual preinstalat deja odata cu cumpararea calculatorului tau si acolo in spatele caracasei calculatorului se afla o eticheta cu codul cheie produs pentru sistemul respectiv deja instalat pe calculator! Nu upgradati in alt sistem decat daca aveti un nou cod cheie cumparat pentru alt sistem de operare cumparat!

| anonim_4396 explică (pentru untu):

Pfuu, ce mult iti place sa contrazici lumea, desi n-ai dreptate
Windows-ul sau orice alt sistem trebuie reinstalat la o anumita perioada de timp
Si eu aveam free dos preinstalat pe laptop
Si aproape 80% din pc-uri si laptopuri au free dos preinstalat
Sper ca stii ce e free dos macar
De cod cheie poti face rost usor pe net
Asa am si eu la windows-ul meu

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ce e FREE DOS! Dar v-au instalat fara probleme si merge fara probleme? Dar daca ai codul cheie autentic pentru produsul respectiv windows 7, 8, 10 nu este nici o problema!

| anonim_4396 explică (pentru untu):

Nu e, dar de ce sa nu schimb windows-ul uneori?

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu ai codul cheie pe care sa-l introduci, windowsul poate ramane timp de 30 de zile operational, dar si nu activ si poate o sa-ti blocheze calculatorul dupa expirarea celor 30 de zile! Mai bine sa ramai la FREE DOS!

| anonim_4396 explică (pentru untu):

Cum am mai spus
Codul poate fii gasit si pe net, chiar daca nu legal
Macar stii ce e free dos?
http://www.freedos.org/images/screenshots/freedos11.png
Arata cam asa, si nu poti intra pe internet, nimic

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,stiu cum arata! Dar trebuie sa cumperi un sistem de operare dorit cu codul chei si poti sa-l instalezi fara probleme!

| anonim_4396 explică (pentru untu):

Am inteles, dar de ce sa dau 1000 lei pe un windows cand pot sa iau unul de pe net si cu un key piratat?

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Bine, faci cum vrei si sper sa nu ai probleme pe viitor! Bafta si sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru untu):

Pai folosesc un windows de genul deja de 4 luni si nu are nimic

| MihaelaDart a răspuns (pentru untu):

Mie nu mi-a cerut nici un fel de cod. Laptopul meu era instalat din magazin cu windows 8.1 si la un update a windows-ului m-a intrebat daca accept sa instalez windows 10 si asa am facut. Din update am capatat noul windows. Windosul 10 il folosesc de 2 ani fara nici un fel de probleme.

| untu a răspuns (pentru MihaelaDart):

Da,e o capcana! Nu stiu de ce, dar cineva mi-a spus daca apara update care sa va convinga sa instalezi gratuit windows 10 este o capcana si mi-a spus sa raman la windowsul cu care este preinstalat la cumpararea unui calculator din magazin! Nici mie nu imiplace cum functioneaza winsowsul 10 la laptopul matusii mele cu care a fost upgradat de la windows 7! Mai trebuie de adaugat niste imbunatatiri! Nu pot upgrada pentru ca mie teama sa nu imi risc sa mi blocheze sistemul de operare sau calculatorul!

| MihaelaDart a răspuns (pentru untu):

Capcana pe naiba! laughing Tehnologia se innoieste, nu vom sta niciodata in programele vechi. Va veni ziua cand nici un program nu o sa mai fie compatibil pe softurile care le folosesc unii. Ajung la vorba membrului Simon care are multa dreptate in privinta ta, fara suparare! Mie chiar imi place windows 10 si niciodata nu m-as intoarce la windows vechi, din moment ce sunt incantata de ceea ce-mi ofera un program nou. Multitudinea de update-uri pe care le face chiar nu ma mai deranjeaza.

| untu a răspuns (pentru MihaelaDart):

Nu injura degeaba! Este control total asupra calculatorului tau si acum esti o,, victima''! -http://informatii-agrorurale.ro/......decapitea/
-http://jurnalul.ro/......15120.html
-http://www.bobses.eu/......n-malware/
Deci ce parare ai? Nu-i asa ca tehnologia se inoieste, dar te-a acaparat total, si esti urmarit(a) in tot ce faci pe calculatorul tau!

| anonim_4396 explică (pentru untu):

Hai sa credem tot ce gasim pe internet

| MihaelaDart a răspuns (pentru untu):

Nu am injurat de nici un fel! laughing Nu mai manca atatea articole aparute dupa ploaie! Da, sunt victima propriei mele persoane. Inchei subiectul caci nu are rost sa imi bat capul cu tine.

| anonim_4396 explică (pentru MihaelaDart):

Asta e daca el crede tot ce vede pe internet

| untu a răspuns (pentru MihaelaDart):

Ia intreaba si tu pe cei de la service calculatoare daca se poate upgrada pe calculatorul tau in windows 10 fara nici un fel de risc? Stai sa vezi ce zic ei!

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia intreaba si tu pe cei de la service calculatoare daca se poate upgrada pe calculatorul tau in windows 10 fara nici un fel de risc? Stai sa vezi ce zic ei! Pe cuvantul meu de onoare!

| anonim_4396 explică (pentru untu):

Si eu cunosc pe cineva de la un service si recomanda windows 10
deci ce facem?

| gelu1970 a răspuns:

Cruce tu alege intre 7 si 10
ambele merg bine.
totusi, daca sistemul tau suporta 10 eu as opta pentru acesta.
daca faci optimizarile necesare dupa instalare, o sa mearga fluid.
activarea se face usor in cazul ambelor specificate mai sus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Normal ca merita. Suntem in 2016.

| August99 a răspuns:

Da mie imi place mai mult decat 7
si este si mai bun

| Juviia a răspuns:

Nu stiu, eu folosesc w7.Dar cum vrei tu, nu e alegerea noastra.
Dupa mine si w10 merge.

| floryn1993 a răspuns:

Daca ti-a placut windows 7, atunci 10 trebuie putina acomodare cu inbunatatirile sale, deci est un windows 7 mai in plus

| Softe a răspuns:

Da merita, este mult mai securizat decat 7

| AliceNeye a răspuns:

Nu merita, face update in nestire. Chiar daca opresti sa actualizeze singur. La mine a tot facut update pana a dezinstalat placa video, si nu am mai putut-o reinstala

| Matei005 a răspuns:

Da, merita, dar depinde si de ce laptop/PC ai, adica daca producatorul are drivere disponibile pentru Windows 10.