| Gabryel133 a întrebat:

Sal TPU, as vrea sa imi achizitionez o placa video noua pentru ca eu practic cu nu o placa video :) este una micuta dar este integrata deci...foarte proasta. Aceasta ar fi buna pentru jocuri? http://www.emag.ro/......EDY0DBBBM/ Nu va ganditi la un joc foarte nou si cu grafici superbe, ma multumesc daca mi-ar merge cu 30 fps pe grafici minime, uitati-va aici de exemplu : http://worldoftanks.eu/en/content/docs/update/ acest joc ar merge bine daca iau placa asta video? Funda pentru cel care imi raspunde cum trebui si imi mai da sfaturi bune;)

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Ce buget ai in primul rand? Si ce placa de baza? Preferabil sa cauti una la 1gb pe 128, sau 2 gb pe 128 ca sa-ti mearga bine. Daca placa de baza e pe PCI, si cel mai probabil e, e ok. Iti trebuie un GT630, ori de un gb:
http://bit.ly/OxAccB
ori cel mai bine varianta de 2 gb:
http://bit.ly/1g2hFzZ
Daca te ajuta si restul pc-ului, o sa mearga si cele mai noi jocuri pe cea la 2gb. Poti ramane si la ce ai ales tu, dar nu te astepta sa-ti mearga foarte bine.

| Gabryel133 explică (pentru CM7YRE):

Imi place mult cea de un gb, si cred ca pe ea o voi lua, dar inainte sa o cumpar trebui sa ma uit la ceva? adica sa ma asigur ca e compatibila cu placa de baza? am dat la dxdiag de la run si la System Model, adica placa de baza....presupun scrie To Be Filled By O.E.M., asta inseamna ca e pe PLI? sau ce happy

| Gabryel133 explică (pentru CM7YRE):

PCI scuze laughing

| CM7YRE a răspuns (pentru Gabryel133):

Uita-te la Display in fereastra aia, si o sa vezi acolo ce placa ai. Daca pc-ul e cat de cat nou, o sa fie pe pci express, atata trebuie sa stii.

| Gabryel133 explică (pentru CM7YRE):

Scrie cam asa :

Name : Intel(R) G41 Express Chipset
Manufacturer : Intel Corporation
Chip Type : Intel(R) 4 Series Express Chipset Family
DAC Type : Internal

| CM7YRE a răspuns (pentru Gabryel133):

Aia e placa interna. Trebuie sa te uiti pe placa de baza, ce model ai, si o sa afli. Daca stii ca ai luat pc-ul mai de ceva vreme, cativa ani, sigur e PCI. Daca are mai mult de 10 ani, nu prea ai sanse. Si ce placa ai tu, e ceva mai noua, deci 99% e pci.

| Gabryel133 explică (pentru CM7YRE):

Ok mai am o intrebare, care e treaba cu biti astia? ce inseamna? eu am win 7 cu 64 biti, are ceva? avand in vedere ca placa asta e de 128?

| CM7YRE a răspuns (pentru Gabryel133):

Frecventa de operare a sistemului/procesorului n-are treaba, cu cat mai multi biti la placa video, cu-atat mai bine. Minimul de azi pentru jocuri ar fi 128.

| Gabryel133 explică (pentru CM7YRE):

Bine,mersi pentru tot, cand o sa testez placa video te voi anunta ai o funda de la mine

14 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Depinde de bugetul tău asta și daca ai slot PCi Express la placa de bază sau nu.Placa asta video nu e de gaming, ci de multimedia, pentru plăcile de bază ce nu au GPu integrat, cum sunt unele modele de la Intel, ECS sau Biostar.Succes

| DeyCj a răspuns (pentru DeyCj):

Cu placa grfică integrată, e discutabil.Cum tehnologia a evoluat și au apărut GPu-urile integrate în APU, adica în procesor, cu o placă grafică de asta integrată în APU poți juca jocul dorit de tine făra probleme.

| Gabryel133 explică (pentru DeyCj):

Am dar la start apoi am scris "dxdiag" la run acolo si la system model scrie asa : To Be Filled By O.E.M. Ce inseamna asta?

| DeyCj a răspuns (pentru Gabryel133):

Pentru a fi ocupate de O.E.M
Asta inseamnă. Dxdiag-ul e relativ.

| Antonescu13 a răspuns:

E cam slabuta.

Daca tot faci un upgrade fa macar ceva modest si ia-ti o placa videi pe 128 biti... O sa se simta diferenta.

Ai putea sa mergi pe varianta Nvidia cu aceasta placa: http://bit.ly/1i2sdQm

| Gabryel133 explică:

Am uitat sa mentionez, am un procesor Pentium(R) Dual Core cu 2.70 GHz si 2GB RAM (Windows 7)