| MysteryMen a întrebat:

as vrea sa las laptopul fara baterie in el si sa merg pe priza. Numai ca am vazut ca incarcatorul scoate 19V 3.42 A iar bateria mea este de 10 V de ce e asa de mare incarcatorul?

13 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.E bine.Si eu procedez la fel de vreo 7 ani.Si nu am probleme.

| nutepriveste21 a răspuns:

E ceva de explicat aici dar ideea e ca daca incarcatorul e de la laptoop original poti sa-l folosesti cu incredere chiar si fara baterie.

| MysteryMen explică (pentru nutepriveste21):

Poti sa imi explici ce? ca sa stiu toate problemele sau avantajele...te rog

| Allexinno1988 a răspuns:

Sall,incarcatorul este atat de mare la amperaj doarece cand este bateria bagata in laptop incarca bateria full si iti mentine si tie leptopul intr-o "putere"constanta

| MysteryMen explică (pentru Allexinno1988):

Asta inteleg. Dar daca scot bateria si ramane tot acel voltaj mare nu e nicio problema?

| sollo2 a răspuns:

Asa sunt concepute incarcatoarele de laptopuri.In primul rand nu ar avea destula putere sa iti incarce acumulatorul, si doi la mana daca te uiti la laptop pe spate trebuie sa scrie un voltaj apropiat ce cel al incarcatorului(asta daca e incarcatorul pentru modelul tau de laptop).

| MysteryMen explică (pentru sollo2):

Si deci nu este nici o problema daca las laptopul fara baterie pe el? Si da este incarcatorul original de mi-la dat la Acer un Incarcator LiteON

| sollo2 a răspuns (pentru MysteryMen):

Nu se intampla absolut nimic daca lasi doar incarcatorul, iti va merge totul normal.

| Allexinno1988 a răspuns (pentru sollo2):

Se mai poate sa nu fie incarcatorul lui originial eu am avut un laptop HP si incarcatorul era de Sony NoteBook nu stiu ce sa zic oricum merge daca nu ti s-a intamplat nimic pana acum la el nu se va mai intampla

| sollo2 a răspuns (pentru Allexinno1988):

Si eu am laptop Acer si folosesc un incarcator HP, bateria nu o mai tin in laptop pentru ca nu mai tine deloc si merge fara probleme.

| Allexinno1988 a răspuns (pentru sollo2):

Ok cum crezi ca este bine eu o tineam in laptop

| SethNemesisRa a răspuns:

Simplu. Cand e conectat si bateria si ai laptop pornit 10 V raman in baterie si 9 in placa de baza si asa mai departe. Cand scoti bateria si ai laptop pornit placa de baza va trage din adaptor numai 9 (atat cat ai nevoie).winking

| nutepriveste21 a răspuns (pentru SethNemesisRa):

De unde ai luat logica asta? Spune, sa invatam si noi!