| 69ProFeSSioNaL69 a întrebat:

Salut, acum o zi mi-am instalat Windows 7 Ultimate.
Mentionez ca inainte am avut Windows 8.1 dar l-am sters si l-am inclocuit cu 7.
I-am pus drivere si n'spe mii de update-uri, DirectX, NET. Framework, Flash Player, Visual C++. tot tacamul.
Si refuza sa-mi ruleze orice fel de aplicatie.

Exemplele reale ar fi: Skype, jocul World Of Tanks si u.To.rren.t.

Imediat dupa instalare, WOT si u.To.rren.t au mers. Cand l-am reformatat, eram la un prieten, acesta a zis ca-mi activeaza el Windows-ul cu un activator online.
Nu am vazut ceea ce a facut, in final mi-a spus ca nu merge si ca-i aparuse sa instaleze prostiile alea (ShopperPro, MyStartSearch etc.), el le-a debifat dar tot s-au instalat.

Dupa ce a facut toate astea, am inchis laptopul si am venit acasa, cand l-am deschis, mi-am dat seama ca nu merge nici o aplicatie/program decat antivirusul, browserul si DriverBooster.

! Vreau sa zic ca atunci cand deschis Skype-ul, apare fereastra de inceput cu Autentificare si se blocheaza, iar daca dau click pe ea imi apare sus langa Skype (Not Responding).
La fel si la u.To.rren.t iar la World of Tanks imi zice sa resetez aplicatia.

Azi am gasit alte erori. si toate erau " 'Numele aplicatiei' has stopped working. Close Program". chiar si Gadget-urile din Windows7 mi-au dat eroare, Media Player-ul, AMD Catalyst.

In concluzie, cred ca nu s-a instalat bine Windows-ul (mentionez ca merge PERFECT pe PC-urile unori prieteni, exact acelasi CD, instalat exact la fel) sau din cauza a ce a instalat prietenul meu.

11 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Incearca UBUNTU si scapi de toate problemele din viata ta.
Niciodata nu o sa mai fii nevoit sa FURI sa crakuiesti sa piratezi absolut nimic.
Nu va mai trebui sa alergi dupa drivere si soft-uri, Update-urile si Upgrade-urile se fac in maxim 18 minute toate toate in total.
Ai toate programele gratuite pe care in momentul de fata ar trebui sa dai bani.
Erorile sunt extrem extrem extrem de rare si se raporteaza la ubuntu iar ei in maxim 1 saptamana o sa adauge in urmatorul update rezolvarea si pentru problema ta si ea va disparea imediat dupa update.
Ai o comunitate de mii de profesionisti experti in programare care iti stau la dispozitie in mod gratuit pentru a putea sa intelegi mai bine cum se foloseste.
Te pot ajuta eu GRATUIT 100% sa treci la Ubuntu, pot sa iti ofer consultanta tehnica telefonica Help Desk gratuit pentru instalarea Ubuntu si primii pasi pentru a putea sa incepi sa te descurci singur.

| SkyPilot a răspuns:

Incearca sa vezi daca Windows Update merge. Daca nu, exista un utilitar care repara problema. Descarca-l si executa-l (fii atent la dialogurile lui Windows Update, te ajuta el). Daca solutia asta nu functioneaza, ai o buba pe disc, cauta un program de verificare a hdd.

| MskDesign a răspuns:

Reinstaleaza windows si sa te asiguri ca os-ul de pe dvd este pe acelasi system cu pc-ul, 32 sau 64 de biti.

| CinevaNou a răspuns:

Scaneaza de virusi.

| 69ProFeSSioNaL69 explică (pentru CinevaNou):

Am facut asta.

| CinevaNou a răspuns (pentru 69ProFeSSioNaL69):

Cu ce ai scanat?

| 69ProFeSSioNaL69 explică (pentru CinevaNou):

Nu mai conteaza, am rezolvat.
Trebuiau date update-uri pana cand nu mai erau de dat.

| 69ProFeSSioNaL69 explică:

Inainte aveam Windows 8.1 pe x64.
Windows 7 care il acum e pe 32x.

Acum revin cu 2 update-uri de cate 170 IMPORTANT update.
Torr.ent-ul merge perfect acum!
Skype-ul traieste si el.
Cat despre World of Tanks, a pornit launcherul apas 'Joaca' se inchide launcherul si nimic altceva.
Mai dau un Update care a aparut acum si vad ce se mai intampla.

| 69ProFeSSioNaL69 explică:

Acum daca sun pe Skype. imi da Close Program. Cel putin se deschide. Nu stiu ce sa-i mai fac. Il mai reinstalez odata, dadca nici tura asta nu merge bag pe x64 biti. iar daca nici de data asta, bag Ubnutu.

| alexstoica37 a răspuns:

Buun super frumoasa treaba eu cred ca si nu doar cred stiu sigur ai probleme cu hdd-ul pentru ca e cv gen programul nu gaseste ce-i trebuie un pont bun e sa-l verifici cu hdd sentinel life time cat mai e in viata si ne dam seama daca ii de la windows sau laptop(hdd)

| 69ProFeSSioNaL69 explică (pentru alexstoica37):

Traieste. http://i.imgur.com/MOuHTF4.png
Am facut 2 screen-uri. Sa nu se fi instalat o fila de la Windows?