| Lupică27 a întrebat:

Salut, am boxele astea https://www.emag.ro/boxe-2-0-edifier-42w-brown-r1280t/pd /DWSCV2BBM/ si mi s-a stricat butonul de on/off unde as putea sa il repar? sunt inca in garantie dar nu vad rostul sa le trimit pentru un buton.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Butonul ăla nu-l repari ci il schimbi. La orice atelier/sevice de electronice

| Lupică27 explică (pentru sierra1):

Nici nu stiu unde dracu sa ma duc, am fost cu pc-ul acum ceva timp sa imi dezlipeasca suportul de la coolerul cpu de pe placa de baza si mi s-a spus ca nu se baga deoarece este munca multa pe bani putini.
Nici daca ii rogi cu bani nu mai vor sa munceasca, ale dreacu lepre.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Mai bine le trimiti, ca dupa aia daca iti mai crapa ceva in garantie, interventia de acum va invalida garantia...

| NLS a răspuns:

Cum a zis si GabiDumitrescu,
intrerupatorul acela il schimbi la orice electronist amator sau la orice pseudoservice de electronice de cartier,
insa daca se mai intampla ceva in garantie cu difuzoarele sau cu electronica, adio garantie pe urma.

Eu am tot Edifier, R2730DB.

Ale mele au intrerupator ca la veiozele vechi, asemanator cu cel de la becuri. Vad ca e la fel la ale tale.

https://m.media-amazon.com/images/I/71XI11nZKwL._AC_SL1500_.jpg

Ce anume s-a stricat la el?
Sau doar nu se mai intampla nimic cand il apesi?
Face scurt?

PS: e prima data cand au de intrerupator defect la Edifier.

| Lupică27 explică (pentru NLS):

Ramane pe on, dau pe off dar se duce singur inapoi pe on ramane asa. Singura solutie e sa le scot din priza pana la noi ordine.

| NLS a răspuns (pentru Lupică27):

Daca se comuta singur inapoi, mie imi spune ca a sarit arcul de la locul lui.
Se poate si pune la loc daca carcasa lui are clipsuri sa il desfaci.
Dar mai sigur ar fi sa il inlocuiesti.

Posibil sa aiba mufe tip:
https://renngrib.de/......Gelb.j.jpg

si nu e nevoie nici de cositorire.

| Lupică27 explică (pentru NLS):

Nu ma fratele meu e in stilul asta https://vectro.ro/......-220v-30a/
Se comuta de pe o parte pe alta.

| Lukasssz a răspuns:

Dacă boxele sunt încă în perioada de garanție și butonul de pornire/oprire s-a defectat, este recomandat să contactezi direct furnizorul sau producătorul pentru a discuta opțiunile tale. De obicei, în cazul unor defecte minore, producătorul sau distribuitorul poate furniza piese de schimb sau poate recomanda un service autorizat unde poți duce boxele pentru reparare.
Înainte de a încerca să repari butonul singur, ar fi mai prudent să consulți termenii și condițiile garanției pentru a vedea dacă efectuarea unei reparații neautorizate ar putea anula garanția.
Dacă alegi să repari butonul singur, ar trebui să ai în vedere că acest lucru ar putea anula garanția și ar putea să fie dificil să obții piese de schimb adecvate. De asemenea, lucrul la dispozitive electronice poate necesita cunoștințe tehnice și experiență în domeniu.