| RoBeRTin321 a întrebat:

Salut.Am o intrebare despre overclock.Am folosit programul MSI AfterBurner cu ideea sa imi fac overclock la CPU, dar nu stiu care este.Presupun ca "Core Clock" este overclockul la procesor nu? Am marit "Memory Clock" si "Core Clock" la 105 amandoua de la 0.Si "Fan Speed" de la 30 la 55. Pot ca acestea sa se arda?

Răspuns Câştigător
| DryIce a răspuns:

Sa sti ca e complicat putin. 1 la mana afterburner e pentru placa video. 2 la mana core clock si memory clock tin foarte mult de voltaj. Pentru a ramane in stable overclock se mareste si voltajul odata cu core clock si memory clock. Raportul core/memory e 1/3. 1 unitate core clock si 3 unitati memory clock. La cca 200mhz se mareste voltajul cu 0.2 volti. Voltajul variaza enorm intre placi si de asta nu exista o regula, se face manual si pe incercari. Daca primesti "display driver stoped responding" mareste voltajul pana nu mai da aia. Daca da reset la pc, mareste mult voltajul. Cand faci oc te uiti la temperaturi. Sa nu treci de 85* veac. La 90* incepe sa se arda. Rezista pana la 110* cele kepler (asa sustine nVIDIA) da oricum de la 90* incepe sa se duca. Fan speed are o curba de obicei, la mine e automat. Daca ai facut manual macar pune la maxim la 100% sa fi sigur ca nu arzi placa. Ce te deranjeaza fanu ca s-a la blana nu se arde rotoru fara grija. Cand ai facut oc si e stabil fa si testul in FurMark sa fi si mai sigur. Daca nu crash-uieste e ok.

| RoBeRTin321 explică (pentru DryIce):

Salut. Inca ceva. Dupa ce am facut oc-ul si am restartat pc-ul am dezinstalat programul cu care am facut oc, si setarile s-au resetat. Fac acest oc pentru ca am bottleneck.Procesorul este un Intel Dual Core 2, 53GHz..Crezi ca ma va ajuta sa scap de bottleneck? Daca nu, stii vreo modalitate sa scap de el in afara de a cumpara un nou procesor?

| DryIce a răspuns (pentru RoBeRTin321):

Tu intelegi ca placa video e una si procesoru e alta? big grin afterburner e pentru placa video, eu la aia iti explicam. La procesor oc se face din bios.

| RoBeRTin321 explică (pentru DryIce):

Am un Intel dual core 2, 53ghz pot sa fac oc fara sa se arda? Si spune-mi te rog cum intru in bios si fac acolo oc.

6 răspunsuri:
| danutzu96 a răspuns:

Programul ala pe pentru overclock-ul placii video! Nu te mai juca cu astea daca nu sti ca se pot arde in cateva secunde (am ars cateva procesoare cand eram mai mic).

| RoBeRTin321 explică:

EDIT : Este un Intel Dual Core E7200 2,53GHz

| DryIce a răspuns (pentru RoBeRTin321):

Nu stiu la cpu cum se face, sry. Cauta pe net.