| J0hn a întrebat:

Salut, am o problema cu PC'ul dupa o perioada se stinge brusc fara nici o atentionare. Mi-am schimbat SURSA si mi l-am formatat dar degeaba(acum ma rog sa nu se inchida uite si in momentul asta s-ar putea inchide). Multumesc

7 răspunsuri:
| Anonymus314 a răspuns:

Cum zice si edynhooo, eu pateam la fel dupa ce ma jucasem la cooler-ul de la procesor, voiam sa-i pun pasta termoconductoare, in fine. n-am reusit, suruburi, chestii...

Ideea e ca, atunci cand porneam pc-ul se inchidea brusc, cand m-am uitat in bios, temperatura urca cam in interval de o secunda: 70-85-99 si se inchidea. Ia o pasta termoconductoare si roaga pe cineva sa vina sa puna pe procesor daca nu ai mai pus inainte, (trebuie sa stii ca se aplica foarte putina pasta) sau curata cooler-ul de praf. aspira-l... minuni de-astea.

Verifica si in BIOS temperatura.

| FrozEenSoul a răspuns:

Salut! NU cumpara nimic! Ia niste bete de urechi, putin spirt si curata coolerul de pe placa de baza. Cum? Inmoi betisorul in spirt si dai pe lamelele de aluminiuwinking Si dupa ce o sa il cureti garantez ca nu mai face asa tongue Bafta si succes!

| J0hn explică:

Cateva chestii sa va specific. Calculatorul e foarte vechi 2004 happy e P3 cu imbunatatiri RAM 1, 5 Gb Placa video 128 MB si Procesoru e de 2. 3
in fine eu nu ma pricep la componente foarte bine stiu ce si cum ar trebui sa fie un calculator la ora asta dar la mine ma bate tot. e vechi tot e pus pe placa de baza nimic nu e separat erau zile in care il aspiram de 2-3 ori pe zi si tot degeaba mi-a zis varumiu ca e in Bios ceva care trebuie dezactivat. ce ma deranjeaza tare ca mi-am luat COOLER nou are un ventilator ok si nu raceste si ventilatorul placii de baza(care se incingee foarte tare) mersi pentru raspunsuri o sa vad ce fac, mi-e ca, cedez intr-o zi si il bag in perete ca prea mult ma abtin si cred ca innebunesc

| opacatoasa a răspuns:

Deasemenea poate fi de la windows. Dacă nu funcţionează ceea ce spun ceilalţi, încearcă o altă variantă de windows. Mie mi se stingea PC-ul din senin când aveam windows7. Pe XP nu am problema asta. Baftă.

| Robertty a răspuns:

Posibil sa fie de la hard disk daca se supra incalzeste si nu e racit se inchude ca altfel s ar arde! ai probleme la racirea hdd cred!

| bogdan98tl a răspuns:

Hmmm... ai o problema cu incalzirea pe la procesor pe acolo. Ti se infierbanta prea repede, in magazine e un fel de pasta pentru. racirea procesoruluiwinking

| Edynhooo a răspuns:

John stiu mai mult ca sigur ce are! Am avut si eu problema asta si m-am speriat! Du-te si cumpara pasta speciala de racire pentru procesor si pune-o pe procesor! Pana nu pui pasta nu mai incerca sa aprinzi calculatorul! Pe langa pasta sa si cureti toate componentele bine de praf inainte(si asta ar putea fi o problema). Da reply aici si spune-mi daca ai rezolvat! BAFTA!