| TheSCHEPSIS a întrebat:

Salut, am urmatorul sistem:

Procesor: AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4000+ 2, 1 GHz

Placa Video: Nvidia GT 220 1GB DDR3

RAM: 2,5 GB

De Craciun as vrea sa imi upgradez o componenta. Ce credeti ca ar fi cel mai bine sa upgradez dintre procesor/placa video/RAM? Astept raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| Doctorfishadi a răspuns:

Decat sa ii schimbi procesorul mai bine il schimbi cu totul.Un procesor bun ducela 300 lei...Un PC la mana a 2-a mai bun ca al tau il iei la 500 lei lejer (unitatea). Daca vrei un sfat si daca unitatea ta merge vinde-o cu cat poti si cu banii de update + mai faci tu rost acolo de 100-200 de lei si iei alta unitate cu un procesor mai mare.Altfel chiar nu vad rostul sa ii schimbi ceva. Daca ii mai pui RAM o sa fie in dificultate procesorul...,daca ii iei alta placa video, ce rost ar avea pentru ca un joc pe pc care cere o placa video mai mare, o sa solicite si un procesor mai mare. Daca iei procesor nu are nici un rost pentru ca este prea scump si nu meritawinking, eventual daca gasesti la un prieten un procesor mai mare ca al tau, care sa se potriveasca si ii dai 50 de lei pe el ar fi ok, dar sa il iei nou, prea scump, parerea mea.Acum tu decizi ce ii faci.Mult noroc.
Te salut,
Adrian!

3 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Procesorul,ia-ti un Intelwinking mai scump dar mai bun! uite comparatie Intel i5 4210U 1.7 ghz dual cu turbo core pana la 2.7 ghz bate amd A8 1.9 quad cu turbo boost pana la 2.8! [astea 2 procesoare sunt pentru laptopuri dar se aplica si pentru desktopuri diferenta dintre Intel si amd ]
Cauta un Intel i3/i5/i7 daca poti sa fie haswell! adica undeva pe la 22 nmwinking PS acel Intel din comparatie este ULV adica ultra low voltage, de cam 15W, amd-ul este de cam 60-80Wwinking Ai grija si la temperatura maxima suportata! Daca pui un procesor foarte bun ia-i un cooler bun! Mai tarzu iti poti schimba si placa video, te poti duce spre una de 1 gb pe 256 biti sau chiar si de 2 gb daca iti permitiwinking
Pe ce frecventa ai RAM-ul?

| TheSCHEPSIS explică (pentru RB26DETT):

Multumesc de sugestie o sa tin cont de ea. Am impresia ca RAMii sunt pe DDR3

| Jipa95 a răspuns (pentru RB26DETT):

Ma ce tot aberezi tu cu procesoarele tale Intel? Omu are o placa de baza pe socket AM2. Spune-mi tu te rog, suporta placa aia de baza un procesor Intel oricare ar fi el?
@TheSCHEPSIS doar o singura componenta nu te-ar ajuta asta daca te mai si joci pe acel pc. Ti-ar trebui mai multa memorie ram, un procesor mai rapid, si nu in ultimul rand o placa video decenta.
Minim un Athlon X2 6400+
Un 4gb ram dual channel
Si un r7 240 varianta ddr5 128 bit.
Este mai mult decat suficient.