| RaresXD a întrebat:

Salut
As vrea sa stiu daca un procesor AMD s-ar potrivi mai bine si ar face treaba mai buna pentru aceasta configurate :http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/858206/ si daca da atunci care este aceste ( pretul sa fie similar )

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Similar ca si performante este fx 8320 dar consuma de 2-3 ori mai mult si nu renteaza.

| DeyCj a răspuns:

Nu va înțeleg de ce vă place să preluați Wishlisturi de la alții când puteți solicita simplu o configurație de sistem, da în fine...
Depinde ce AMD.
Un sempron de exemplu nici nu se discută, dar un FX quad sau haxa core este cu totul altceva, deși consumul de energie va fi un picuț mai mare, dar acum și modele de Intel aspiră din rețea aproape cât un AMD deci nu-i stres, la care se adaugă faptul că necesită schimbata placa de bază, că nu ai cum să pui procesor AMD pe placă de bază Intel, numai lipit cu poxipol poate whistling
Succes
Facultativ. de 2500 RON îți fac o configurație
Mai trebuie sa știu la ce îți vei folosii sistemul

| OctaLoL a răspuns:

Depinde la ce va fi folosit sistemul. Daca folosesti doar pentru Gaming, i5-ul este ok. Daca faci randare, multitasking si Gaming, recomand un FX 8350 sau daca nu, un FX 8320 pe care-l OCezi la 4GHz pentru a ajunge la performante similare cu FX 8350.