| ChiukiuHamsler a întrebat:

Cand apas o tasta, gen se apasa de mai multe ori si daca apas alta tasta cat cealalta tasta e apasata se dezactiveaza, o fi ceva de la macro nu stiu. Daca poate cineva sa ma ajute, am dezinstalat driverele dar tot la fel

4 răspunsuri:
| floreadan a răspuns:

Incearca sa pui tastatura la alt calculator, iar daca problema persista, vezi daca mai e in garantie si trimite-o.

| F4r4Num3 a răspuns:

Ce tastatura folosesti? Si ce Windows? E posibil ca tastatura sa fie vinovata. Nu am intalnit in setarile windows-ului nimic pana acum legat de asta (P.S. Folosesc Windows 10 de vreo 4 ani).

Posibil sa fie si ceva legat de macro, uita-te atent in setarile driver-ului. Cand dezinstalezi un driver e posibil sa te intrebe daca vrei sa dezinstalezi si „setarile driver-uli/aplicatiei". Daca tu ai selectat ca nu vrei sa se dezinstaleze si apoi ai reinstalat driver-ul e normal sa faca la fel. Si asigurate ca ai descarcat ultima versiune de driver pentru tastatura ta.

| ChiukiuHamsler explică (pentru F4r4Num3):

Un Genessis Rhod 600, win 10 pro

| F4r4Num3 a răspuns (pentru ChiukiuHamsler):

Hmm... incearca driver-ul asta:
https://genesis-zone.com/......20software

Daca problema persista incearca sa o folosesti si fara drivere. Ar trebuii sa functioneze si fara ele. Daca se comporta la fel e clar ca tastatura e de vina, nu drivere, nu alte nebuneli. Si o poti folosi si fara soft-ul ala de RGB. Daca apesi tasta „Fn" in combinatie cu cifrele 1, 2, 3, 4, 5,6,7,8,9 (exemplu: Fn+6) modul de iluminare se va schimba de fiecare data. Iar daca apesi Fn+PageUp/PageDown reglezi intensitatea luminilor.

Nu stiu cum functioneaza garantia la produsele de genul, n-am fost nevoit niciodata sa trimit tastatura sau mouse-ul in garantie pana acum... Dar poate rezolvi ceva cu garantia. Cel mai probabil ti-au trimite alta tastatura, iar cea pe care o detii tu ar ajunge la resigilate.