| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti, e mai convenabil sa-ti faci un PC pe piese adica sa le cumperi cate una sau sa-l iei complet din magazin?

Răspuns Câştigător
| RocKzZ a răspuns:

Salut. Iesi mult mai bine daca il cumperi tu pe piese. De ce? Pentru ca daca il cumperi direct sigur aia o sa iti faca o gramada de oferte precum : sa iti instaleze ei Windows-ul, sa testeze toate piesele in parte si multe alte chestii inutile. Eu unul mi l-am luat pe piese si sunt foarte multumit de el. Te intereseaza placa video, procesor si rami ( pentru gaming ) iar daca vrei programare ( hard-ul si procesorul ). In plus, daca il iei pe piese la unele vor fi si oferte. Daca vrei pentru gaming iti recomand asa : Procesor : Intel Core i5 - minim 2. 40ghz, Placa Video : Nvidia 720M, GT 630, GTX. Rami : 4-8gb ram. Acum depinde si cat iti permite bugetul, configuratia pe care ti-am dat-o costa in jur de 12-13 milioane la care se mai adauga si celelalte componente ( racitor/placa de baza/placa de sunet/carcasa/sursa etc). Dar daca stii sa economisesti bani iti iei doar piese care sunt la oferta si nu depasesti 10 milioane fara celelalte componente. Cauta si tu pe pcgarage ca acolo sunt preturi bune si iti poti face un Wishlist cu componentele pe care vrei sa le cumperi sau daca nu te pricepi rogi un specialist de la ei de pe site sa iti faca unul si ii spui si bugetul pe care il ai la dispozitie. Sper ca te-am lamurit. Funda? ^_^

| Stufii a răspuns (pentru RocKzZ):

Merci pentru raspuns, destul de convongator! Ma gandeam sa-mi iau:
http://www.emag.ro/......DQ5WXBBBM/
http://www.emag.ro/......DBW3CBBBM/
Si de RAM fie vorba am deja 4GB si vreau upgrade la 8GB macar...
Si placa de baza http://www.emag.ro/......DWRDQBBBM/
Ce parere ai? Poate nu le iau de la eMag dar asta ar fi configuratia care as dori sa o fac!

| RocKzZ a răspuns (pentru Stufii):

Pai eu zic mai bine sa iei un procesor i5. Iesi mult mai bine cu toate ca platesti 50-60 lei in plus fata de i3. Ma rog, este foarte bun si i3, acum depinde si ce jocuri vrei sa te joci. Daca vrei astea care vor aparea in urmatorii ani iti recomand i5 iar daca le vrei doar pe cele actuale poti ramane la i3. Placa de baza e foarte buna. Placa video mie unul nu imi place deloc pentru ca are doar 1gb iar pentru jocuri asta conteaza cel mai mult. Eu unul nu imi voi cumpara niciodata placi de la AMD pentru ca ultima pe care am avut-o mi s-a ars. In plus, placile de la Nvidia sunt specializate doar catre gaming de asta iti spun sa iti iei un GTX, Gt 630, 720M. Totusi nu le am cu placile Radeon deci nu ma bag, iti spun doar ca am avut una prin 2012 si mi s-a ars.

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Făcut din piese clar!
De ce? Simplu.90% din preasamblate ascunde ceva.ori au surse de alimentare din clasa pocnitoarelor, oari au și surse de calictate proasta si hard disc de calitate proastă, plăcile de bază sunt de generații vechi și fei nu mai suportă upgrade fie upgrade-ul nu mai rentează că e foarte scump și nu prea mai gasești componente, și lista continuă.
Poți să te pricepi ca dacă nu ai experiența în construire de stații desktop mai bine apelează la cei ce fac asta.Eu sunt specialiști și te pot ajuta cu o soluție optimă.Cu asamblarea.Sunt magazine care nu îți iau nimic pe asamblare și gasești toată gama de componente într-unul singur(exclus E-mag și Pc garage.Magazinele turmei NU sunt o alegere bună). Succes

| neutrino a răspuns:

Un calculator are, poate, mii de piese, si-ti va fi imposibil sa le cumperi pe toate. Incearca pe componente dar cumpara-le in cunostinta de cauza.

| Stufii a răspuns (pentru neutrino):

Scuze! Pe componente! laughing Da, ma pricep sa le asortez.

| Jipa95 a răspuns:

Daca ti-l faci pe bucati pui ce componente vrei tu. Atunci cand il cumperi deja asamblat din magazin la sistemele astea mai ieftine componentele nu sunt tocmai de calitate ( sursa no name, placa de baza vai de ea, si lista poate continua )
Sunt dispus sa-ti fac o configuratie ( gaming, office, multimedia ) asta daca mi-ai putea spune si ce buget ai, si daca esti dispus sa-ti cumperi un sistem.

| xBlackB0y a răspuns:

Al meu tot prin piese este facut

| Primu_GigiBecali_1980 a răspuns:

Ai doua dileme e bine sa il faci chiar tu fiindca vei iesi mai ieftin si il poti personaliza piese de gaming etc pe de alta parte e mai greu trebuie sa stii ceva cunostinte sa faci asta si daca il iei din magazin trebuie sa fi atent de obicei faci o afacere buna daca iei ceva cu procesor de 4ghz si overcloking dar e scumb ca naiba daca mai vrei explicati zi-mi