| danypetrea90 a întrebat:

cine stiece importanta are amperajul la un transformator de laptop?
daca laptop meu are 3, 25 amperi si pun unul de 5, 75 are ceva? se strica sau ceva de genu?
Cine stie sa raspunda nu sa-si de-a cu parerea. multumesc!

7 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Are.Există riscul să distrugi circuitul de încărcare de pe placa de bază a laptop-ului; circuit ce e dimensionat să funcționeze la o intensitate de, de exemplu 3, 25 A a tensiunii electrice de alimentare.
Cu amperajul nu se poate jongla numai cu tensiunea.De exemplu dacă ai un circuit electric ce se alimentează la 12V/15A nu are nimic dacă îl alimentezi la 24V/8A,tensiunea echivalând practic cu diferența de amperaj(intensitate). Succes

| epicraft a răspuns (pentru DeyCj):

Mai omule inveti oamenii sa ii dea foc la casa. Cum sa variezi tensiunea. INTODEAUNA tensiunea trebuie sa raman aceeasi, amperajul transformatului trebuie sa fie mai mare sau egal cu ceea ce solicita consumatorul.
Ca sa intelegi mai bine: intr-o priza tu poti baga un laptop, sau un bec, sau un fier de clacat sau un cuptor cu microunde. Tensiunea este aceeasi dar fiecare va trage atat curent cat are nevoie cu conditia sa nu depaseasca curentul suportat de siguranta.
In concluzie foloseste un transformat cu aceeasi tensiune. Amperajul sa fie mai mare sau egal la traf. Laptopul va trage cat curent are nevoie.

| K0sti a răspuns:

Goguta, ala nu e transformator, e sursa in comutatie! Nu are nimic daca se respecta voltajul!

| danypetrea90 explică (pentru K0sti):

Deci conteaza voltajul daca amperajul e mare nu are nimic?

| K0sti a răspuns (pentru danypetrea90):

Exact! Voi fizica nu faceti la scoala aia nene?

| danypetrea90 explică (pentru K0sti):

Dar tu stii ce zici. ai idee de ceva?

| Bubu_Fkt_2000 a răspuns:

Rişti să îţi strici calculatorul, sfatul meu este să te duci la un specialist să ţi-l facă, mai mult de 50 RON nu poate depăşi! SPER CĂ TE-MA AJUTAT! FUNDE