| Bogdan20133 a întrebat:

Daca am un laptop identic ca acesta doar ca eu am 8 GB de ram, pot sa schimb procesorul? http://www.emag.ro/......E4L9NBBBM/

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Da, se poate schimba procesorul.
Aruncă un ochi aici:http://www.lenovo.com/psref/pdf/3book.pdf
pentru a vedea procesoarele suportate.
Ia în calcul că un upgrade la cpu înseamnă obligatoriu și upgrade la sistemul de răcire, că de nu o să ai probleme cu disparea de căldură. Recomand ca upgrade-ul să fie făcut într-un service autorizat sau la reprezentanța Lenovo.Acolo vei știi precis că o să ai parte de un upgrade conform.Succes

5 răspunsuri:
| RaduTN a răspuns:

La laptop-uri nu se schimba procesorul! Il poti schimba dar mai greu, trebuie prima data sa verifici ce modele suporta placa de baza apoi sa cauti pe diverse site-uri unul care vinde un procesor ca cel care iti trebuie tie. O bataie de cap, mai bine ramai cu cu Pentium-ul acela, la laptop si eu am acelasi procesor si nu am treaba cu el.

| BogdanSVPetc a răspuns:

Da la orice dispozitiv cu sistem de operare poți schimba procesorul, deci și la laptop-ul tău.Doar la unele telefoane(în special replici) și la unele gadget-uri nu poți, și da, și la unele dispozitive vechi(ex:casetofonul). Fundă?

| DeyCj a răspuns (pentru BogdanSVPetc):

„Serios"? Câte tablete, netboock-uri sau smartphone-uri știi tu că se pot schimba procesoarele(știind că îs lipite pe plăcile de bază și îs calculate să funcționeze exclusiv cu hardware-ul respectiv) Exemple concrete nu povești de pe google happy.

| BogdanSVPetc a răspuns (pentru DeyCj):

Da sa zicem ca m-am exprimat un pic greșit. Unele schimburi la care m-am referit, sunt de fapt înlocuiri(am vrut sa arat sa zicem ca se poate schimba cu unul la fel).La tablete, smartphone, etc se poate înlocui acel procesor cu unul la fel, diferența este ca nu are întocmai socket ca la un Pc, ci acei pini instalați în placa de baza.Dar cu ajutorul unor aparate speciale se poate înlocui. happy

| rares22iunie a răspuns:

Da