| anonim_4396 a întrebat:

Salut, dupa ce am facut un update la bios, primesc bsod in timpul pornirii cu "registry error", placa de baza este FOXCONN RS780M03A1 iar nu pot porni in safe mode deoarece indiferent de ce tasta apas nu merge. Inlocuirea placii de baza ar putea rezolva problema?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In Safe Mode se intra cu F8, in momentul boot-arii.
Apesi repetat si rapid F8 in momentul cand sa dispara textele de verificare sau logo-ul sistemului, pana ce apare meniul de pornire.
De asemenea, poti provoca sa apara meniul de pornire si cu oprirea fortata a sistemului, cu 2-3 secunde dupa bootare (scos din priza sau apasat lung pe butonul de pornire pana ce se opreste). La urmatoarea pornire va aparea meniul de pornire, cu Safe Mode deasupra.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Https://www.google.ro/......ps?/search asta imi apare indiferent de ce fac sau ce apas.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

In imagine arata ca, ceasul si calendarul sistemului nu sunt setate.
Apasa F1, intrii in BIOS, reglezi data si ora, respectiv setarile din BIOS (in special cele RAID ale Hard Disk-urilor) cum au fost inainte, dupa care nu va mai afisa acest mesaj - si poate se rezolva si restul problemelor.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Dupa ce le-am fixat apare acelasi lucru doar ca in loc de wrong date/time scrie cmos bad checksum

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci e rauuuuu!
Update-ul de BIOS s-a inscris gresit.
Trebuie sa descarci din nou BIOS-ul, de data asta versiunea DOS, faci un stick USB bootabil pe care copiezi fisierul binar a BIOS-ului si programul de inscriere.
Bootezi de pe stick, pornesti programul de incarcare si verifici-, pe urma scrii din nou BIOS-ul.

E destul de anevoios daca nu te stii in DOS, atunci va trebui sa cauti cineva sa-l incarce. Altfel placa de baza e bun de aruncat.

| untu a răspuns:

Asta e din cauza ca este conflict intre anumite programe sau fisierele!