| 1euGEN1 a întrebat:

Momentan folosesc doar net wired (numai pentru pc), dar o sa imi achizitionez si o tableta si as avea nevoie de wi-fi. As vrea sa stiu cum functioneaza un router si cum se monteaza si, daca se poate, un model decent pana in 250 de lei...Si inca ceva...voi putea folosi netul wired pentru pc si wireless pentru telefon, tableta, televizor, sau trebuie neaparat sa folosesc wireless si pentru pc? Si va afecta viteza de download / upload?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate folosi in paralel netul de la fir cu cel wireeless.
e simplu. un fir din router se baga in modem si unul in priza. atat
orice router e bun

| 1euGEN1 explică (pentru anonim_4396):

Deci, pe langa router, am nevoie si de un modem?

| anonim_4396 a răspuns (pentru 1euGEN1):

Nu. doar am presupus ca ai modem.
cumperi router si il conectezi la firul tau de internet.

| dfeel a răspuns:

Sa o luam pe rand.
Un router, la modul cel mai simplu, primeste semnal dintr-o conexiune externa (de ex. wired) si o distribuie, filtrat sau nu, dupa anumite criterii sau nu, catre mai multi "consumatori".
Apoi, da, vei putea folosi calculatorul wired si restul dispozitivelor prin wi-fi.
Nu va afecta foarte mult viteza nici pe download, nici pe upload. Sigur ca orice dispozitiv care se intercaleaza "pe fir" mai scade putin viteza dar este insignifiant.
Ca brand-uri iti recomand asa: daca bugetul este mai restrans poti opta pentru Tenda sau TP-Link, ultimul avand si suport tehnic 24/24 in limba romana.
Daca vrei ceva mai bun sunt firme gen NetGear care sunt mai profi.
Pe la mijloc ar fi ASUS, Dlink, etc.
Eu personal as lua ASUS.