| vipera555 a întrebat:

Salut tpu.Acum 2 saptamani cand a fulgerat si a ploat a dat fulgerul in net si mi-a ars placa de retea(mufa aia unde bagi cablu cu internetu).Si m-am dus la cineva sa mi-a faca si mi-a pus o alta placa de retea.Si cand instalez windows xp inmi cere atunci daca vreau sa dau singur setarile la palaca sa automat si am dat automat si merge netu! Dar cand imi instalez windows 7 nu merge! Si nici nu imi arata acolo aia cu setarile si nu stiu ce sa fac! Va rog ajutati-ma va rog! Pot sa va dau skype-ul, emailu! Va rog frumos dau si funda va rog!

Răspuns Câştigător
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
1 Cand instalezi Orice system de operare indiferent ca este Xp sau 7 sunt doua modalitati.
Setari Manuale si Setari Automate.
La Windows Xp daca este Originalul si pentru system sau de operare desigur ca iti instaleaza si celalalte Drivere.
Daca este pe Manual iti instalezi tu pe CD/DVD.
Aceste instalari ATENTIE MERGE NUMAI CAND INSTALEZI WINDOWSUL.

2 Descarca si tu Driverele de la windows si le pui pe un CD/DVD si instalezi fara probleme.
Driver Network
Driverul de la placa video.

3 Instalarea acestor 2 drivere sunt necesare pentru a face calculatorul sa fie mai rapid si sa navigheze pe internet.
4 Problema este ca la Windows 7 setarile pentru acest lucru se face asa.
Start=Control Panel=Automatic Updates si iti faci un Upgrade pentru a instala Driverele Necesare.Asa functioneaza win7.

5 Mult Succes!
Si nu uita sa dai Funda celui mai bun raspuns care te-a ajutat.

| vipera555 explică (pentru DragomirMihail2020):

Pai la windows 7 nu mai trebuie sa instalez driverele pe cd/dvd?

4 răspunsuri:
| valentin75 a răspuns:

Salut! Poti lua de pe net driverul placii de retea. Te uiti ce scrie pe ea, ori instalezi Everest/Aida care sa iti spuna ce model de placa ai. Sa stii exact ce cauti pe net. Dupa ce ai luat driverul il pui pe un stick, dupa instalare win7 adaugi driverul de pe stick. Nu e complicat! Bafta!

| DragomirMihail2020 a răspuns:

Un lucru am uitat sa iti zic.
Noroc ca numai mufa de iesire de la internet ti-a arso.
La un prieten ia ars toata unitatea si nu mai putea sa faca nimica decat sa isi cumpere alta.Ca unele circuite sau topit.

| vipera555 explică:

Contacteazama plizz pe Fcaebook! marius. poiana am o poze cu marius asa in flacari