| Rapidistu47 a întrebat:

Am instalat ieri "Avast antivirus", si dupa ce si-a facut treaba (adica mi-a sters niste virusi), l-am dezinstalat (cu CClenear) insa acum in Control Panel nu imi apare "Avast", insa in Task Manager imi apare "avastui.exe" si nu il pot inchide si nici sterge (cu CClenear)...
Ce imi recomandati sa fac?

Răspuns Câştigător
| CinevaNou a răspuns:

Lol, e vorba despre un antivirus, cum sa recomanzi sa-l stergi asa? ai idee cate fisiere isi face prin windows, registry si appdata? Doar daca vrei sa ramai cu un pc avariat te apuci sa faci asta.
Iar chestia cu ccleaner e ca nu stie sa dezinstaleze programe, doar le sterge din lista de programe instalate. Deci greseala e a utilizatorului ca se astepta la altceva.

Foloseste uninstallerul de la avast ca sa scapi de el fara sa strici windowsul http://www.avast.com/uninstall-utility

8 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Intri in control panel-add or remove program la xp, ori la windows 7 in my computer sus scrie unistall or change a program, si le stergi de acolo.

| horia2012 a răspuns:

Asta sa vezi cat e de bun CCleaner la dezinstalat programe. Te duci in Task manager, pe "avastui.exe", click dreapta pe el si "end process"
- te duci in C:\program Files\Avast si stergi tot ce gasesti acolo.
Daca nu reusesti, descarca unul din astea si stergi cu el:
http://www.filehippo.com/download_unlocker/
sau
http://lockhunter.com/

| Rapidistu47 explică (pentru horia2012):

Dupa ce dau "Incheiere proces" imi apare " Operatia nu se poate termina. Acces refuzat".

| Rapidistu47 explică (pentru CinevaNou):

Mda... Mersi, am reusit sa il sterg cu metoda ta.

| horia2012 a răspuns (pentru Rapidistu47):

Descarca unlocker si dupa ce il instalezi, te duci in C:\Program Files\Avast si cauti "avastui.exe", click dreapta pe el, "unlock" si alegi "kill Process" sau "Kill process after restart". Incerci diferite variante pana reusesti.

| Rapidistu47 explică (pentru CinevaNou):

Http://www.tpu.ro/......-drept-al/
crezi ca ma mai poti ajuta?

| CinevaNou a răspuns (pentru horia2012):

Lol, e vorba despre un antivirus, cum sa recomanzi sa-l stergi asa? ai idee cate fisiere isi face prin windows, registry si appdata? Doar daca vrei sa ramai cu un pc avariat te apuci sa faci asta.
Iar chestia cu ccleaner e ca nu stie sa dezinstaleze programe, doar le sterge din lista de programe instalate. Deci greseala e a utilizatorului ca se astepta la altceva.

Foloseste uninstallerul de la avast ca sa scapi de el fara sa strici windowsul http://www.avast.com/uninstall-utility

| YoChriss a răspuns:

Salut! Cel mai bine mai instaleaza avast o data, si de data asta il dezinstalezi din control panel. S-ar putea sa fie o eroare. FUNDA?

| BaitanuByy a răspuns:

Descarca yac, e un program foarte bun si simplu de utilizat, te va ajuta sa elimini programe si informatiile ramase de la un program