| User2 a întrebat:

Am iarasi nevoie de ajutorul vostru.Am windows 7 ultimate si vreau s trec pe windows xp. dar nu merge direct sa dai install windows xp, pentru. ca am auzit ca trebuie upgrade sau nu stiu exact facut inainte ca sa poti trece pe wind. xp de pe 7.imi spuneti va rog frumos si! urgent! cu sa fac asta? Funda +vot
Rog raspuns urgent

6 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Salutare! Nu se poate vorbi de upgrade de la win7 la xp, e de fapt downgrade. Cu alte cuvinte, daca vrei sa pui XP trebuie sa-l instalezi de la 0. Eventual poti sa-l instalezi pe alta partitie si sa optezi la boot-are in care sistem de operare vrei sa pornesti (xp sau 7). Succes!

| User2 explică (pentru alexmircescu13):

Aha...inteleg.dar eu ma referea ca daca am pe pc wind. 7 si vreau xp ce trebuie sa fac inainte de instala wind xp? ca inteleg ca trebuie de la 0 dar nu stiu ce sa fac.nu ai putea face un tutorial cu virtual box? te rog te rog te rog?sad
Multumesc

| alexmircescu13 a răspuns:

Pana sa fac eu un tutorial pentru virtual box am gasit unul gata facut, uite aici http://www.videotutorial.ro/? cat=2503 Succes!

| krysstal a răspuns:

Radule...trebuie sa formatezi partitia pe care ai windows 7 si baga un sp3, e mai bun, umbli in BIOS si ii dai sa-ti booteze de pe cd, si apoi il instalezi

| User2 explică:

Prieteni! va multumesc pentru raspunsuri.stiu sa instalez windows si xp si 7. dar intrebarea mea era daca inainte sa schimb windowsul din 7 in xp trebuie facut ceva.eu am bagat cd cu windows boot-at si nu ma lasa sa dau install direct...imi zice nu stiu ce alte chestii

| Doctoru_7315 a răspuns:

Cum au zis si ceilalti, doar ca eu zic asa fa rost de un cd cu windows boot-abil, si instalezi de la 0, e foarte usor si rapid. Cand faci rost de cd, il bagi in calculator, restart, fii atent unde iti zice sa apesi F11, il apesi, selectezi unde e cd-ul (dvd/rom) enter si apoi de-acolo incolo citesti ce scrie ca in rest merge, sau cel mai simplu te uiti aici http://pcguide.ro/tutoriale/windows-xp/tutorial-instalare-windows-xp.html. La mine e mai simplu, am foarte putin de lucru ca sa il instalez, ii dau vreo 3-4 comenzi iar in rest se instaleaza singur. Asta depinde de cd-ul de instalare.