| Mortalken a întrebat:

am un procesor care se numeste INTEL(R) PENTIUM(R) 4 CPU 3.00 GHz (2 CPU), - 3. 0GHz asa Si prima oara cand am primit calculatorul am bagat windows 7 x64 bit sa vad daca merge si a mers totul bine procesul sa instalat mergea foarte bine chiar si efectele aero imi mergeau foarte bine Dar nu avea sunet.

Si am decis cu tatal meu sa il duc la un om care rezolva problemele cu windowsul. si domnul respectiv mi-a bagat windows xp profesional cel vechii cu bara albastra si am incercat sa bag iar windows 7 x64 ca acum ma descurc mai bine in calculoatoare dar nu vrea sa mearga credeti ca domnul respectiv mi-a furat ceva din PC

Va rog mult ajutati-ma ca daca nu am windows 7 de x64 nu imi merg efectele aero

Dau funda si raman dator!

Help My!

Răspuns Câştigător
| Iwao a răspuns:

Vad ca sistemul de operare este windows 7 32 bit, ce nu-ti place de vrei pe 64 bit? Nu ai efectul aero pe 32 bit, simplu nu ai driverele pentru placa video.
http://www.intel.com/design/chipsets/applnots/302623.htm
http://drivers.brothersoft.com/......-2745.html

7 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Intr-un pentium 4 ai instalat un X64?

| Mortalken explică (pentru gelu1970):

Da Boss dar acum nu stiu daca prima oara pentium ca nu m-am uitat la piesele din el si eu cred ca mi-a schimbat procesorul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Nu cred ca ti-a furat nimic din pc, pentru ca...nu cred ca mai pornea daca fura ceva.
Legat de treaba cu windows-ul... poate nu l-ai instalat tu bine, uita-te la un tutorial sa vezi cum se instaleaza si ce ai gresit(din greseli invatam...big grin).
Bafta!

| Iwao a răspuns:

Nu ai spus multe de configuratia pc-ului tau, aero ruleaza si pe win7 32bit. Cata memorie RAM are, pentru a rula win 7 64 bit trebuie minim 2 gb/RAM. Clic start/run/scrie dxdiag/enter/yes. Vezi cum se numeste PC-ul, memorie RAM, sunet, placa grafica pentru a cauta driverul de sunet sau video.
pentru instalare vezi cu atentie aici:
http://videotutorial.ro/......ial-video/

| Mortalken explică (pentru Iwao):

Salut
Operating System
Windows 7 Ultimate 32-bit
CPU
Intel Pentium 4 530
Prescott 90nm Technology
RAM
2, 00GB Dual-Channel DDR2 @ 199MHz (3-3-3-9)
Motherboard
Acer F90M (Socket 423) 73 °C
Graphics
Generic Non-PnP Monitor (1280x1024@64Hz)
Intel Microsoft Basic Display Adapter (Intel)
Storage
74GB Western Digital WDC WD800JD-75MSA3 ATA Device (SATA) 48 °C
149GB Western Digital WDC WD1600BB-56RDA0 ATA Device (ATA) 34 °C
149GB SAMSUNG HD161HJ ATA Device (SATA) 32 °C
Optical Drives
HL-DT-ST RW/DVD GCC-4522B ATA Device
Audio
Realtek High Definition Audio

Toate informatiile despre PC-ul meu
dar placa video se numescte : Intel r 915g 915gv 910gl de 256 MB

| Mortalken explică (pentru Iwao):

Dar placa imi suporta efectele aero pe windows 8 imi apare ca isi descarca singur driverele si imi merg efectele aero

| Mortalken explică (pentru Iwao):

Mersi mult m-ai ajutat foarte mult happy

| Iwao a răspuns (pentru Mortalken):

Vad ca sistemul de operare este windows 7 32 bit, ce nu-ti place de vrei pe 64 bit? Nu ai efectul aero pe 32 bit, simplu nu ai driverele pentru placa video.
http://www.intel.com/design/chipsets/applnots/302623.htm
http://drivers.brothersoft.com/......-2745.html