| Bitza0 a întrebat:

Salut,vreau sa imi reinstalez windows si nu am memorie in c pot instala windowsul in d? dau funda.

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aici este intr-o partitie virtuala dar la fel se face si pe partitia fizica: https://www.youtube.com/watch?v=ZTikyfFuy_k
Sa bagi 50 de Gb la partitia C:\. Adica 50 Gb X1024= 51200Mb pentru ca asa se lucreaza in Windows.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Reinstalezi sistemul de operare corect stergand ul pe ala vechi si redistribuind spatiu pe disk daca e cazul. Memoria e cea RAM, ala de pe disk e doar spatiu

| K0sti a răspuns:

E na, da unde e "memoria" din C? De cand spatiul e memorie?

| CuriousStuff a răspuns:

Cum sa nu ai? trebuie sa stergi windowsul vechi si o sa ti se goleasca C-ul. Formateaza partitia inainte sa instalezi windowsul. Si daca tot nu ai spatiu sterge partitiile si pune in C mai multa memorie.
Si ca sa-ti raspund si la intrebare, poti sa instalezi si in D, dar cu siguranta o sa procedezi gresit si o sa lasi 2 windows-uri pe pc.

| Bitza0 explică (pentru CuriousStuff):

Si cum pot pune mai multa memori in ce imi dai un video ceva te rog?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Bitza0):

Cand iti instalezi windowsul si te intreaba pe e partitie vrei, te uiti cat spatiu au alocat partitiile, le dai delete, dai new partition si pui mai multi kb decat aveai inainte, poti sa folosesti google sa vezi exact cati gb inseamna kb aia.

| Zaygon a răspuns:

Inainte de orice operatie scrisa mai sus sa iti salvezi datele de care mai ai nevoie pe stick/hdd extern.

| iDarkness a răspuns:

Cand faci partita defragmenteaza/formateaza C-ul, asa vei avea memorie pentru sistemul de operare nou. Windows-ul il poti instala si in D, insa nu recomand, atata timp cat ai memorie in C!
T/C.

| iMophis a răspuns:

Salut!
Ce windows vrei sa instalezi?