| BoyX6Boy a întrebat:

Tatal meu si mama mea au cumparat un Laptop.
Amd Turion 1, 9GHz t-58
2GB ram
placa video de 892mb sau ceva de genu.
Windows 7 Home Premium activat
OK! Intrebarea mea este : De ce nu imi merge Minecraft? Ca mi-ar placea sa joc Minecraft pe asta. Ca pe PC imi merge din pacate greu... AJUTOR! Funda:X

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Calculatoarele portabile NU sunt create pentru jocuri să vă fie clară asta o data pentru totdeauna, chiar dacă comercianții va mint în față. Singuele portabile create pentru gamming sunt Alienware-urile(un altfel de Dell), și prețul lor ajunge cu tot cu transport undeva la 6000 de lei, ca să nu mai zic ca în Românica nu prea le vezi.
Doi la mână foarte proastă alegere ați făcut cu AMd la portabile. cele mai multe pronbleme le-am văzut la ele și anume din cauza că se încălzezc foarte tare se exfoliază unele componente, ca să nu mai zic de chipseturile la plăcile de bază ce se prăjesc și chiar procesore prăjite, ca să nu mai zic de consumul mare de energie, ceea ce este vital la un portabil.Adică să coinsume cât mai puțin curent ca să aibă autonomie cât mai mare.
Trei la mână la ce configurație ei pe el nu e de mirare.Acea placă greafică probabil că e on board și dă share din ram, ceea ce pentru gamming e o problemă.
Deci proastă alegere ați făcut cu așa ceva.Succes

| BoyX6Boy explică (pentru DeyCj):

straight face nu e o proasta alegere. fiindca Minecraft-ul amu merge perfect.tongue

| DeyCj a răspuns (pentru BoyX6Boy):

Vorbim peste 6 luni- un an când o să plângi lângă el că trebuie să îl duci în service.

| BoyX6Boy explică (pentru DeyCj):

OK frate. nu-mi pasa, nu se strica el asa usor + ca am instalat XP pe el. stiu ca n-are nici o legatura cu ce ai spus tu

| Caine1122 a răspuns (pentru DeyCj):

Cel mai prost raspuns... prietenee. tu unde traiesti in trecut am in i7 de 2.0 ghz care duce pana la 3.1 ghz placa video nVIDIA 4 gb 8 gb ram rulez orice joc la ultra pe el din 2014 si 2015 cele care o sa apara asa ca nu mai comenta degeaba ok alanware sunt bune pentru ca au placa video gtx iar la ptoceosor am 8+ nuclee altceva nu vad ce ar fi bun pentru ele si revenind la intrebarea lui este din vina procesorului dar nu stiu dc nu merge pentru ca este un joc FPS care ar treui sa ii mearga in 20-30

| DeyCj a răspuns (pentru Caine1122):

Până-ti exfoliezi chipseturile de la supra-încălzire merge.Am avut destule laptop-uri în service încât să-mi permit să afirm asta.Comerțu de azi se rezumă la trend nu la calitate.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai din ce am vazut eu pe net Minecraft are nevoie de 2GB RAM. tu ai doar 2GB ram din care probabil 60% sunt ocupati de wind 7