| RaduIoni a întrebat:

Vreau si eu sa fac un circuit electric format dintr-o baterie ...niste leduri colorate si un intrerupator. Vreau sa montez circuitul pe o masinutza rc. Va rog sa explicati concret si eventual si un site de unde pot comanda componentele astea.

3 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut
Ce componente crezi tu ca'ti trebuie la asa circuit complex?
Iti trebuie led'urile, un intrerupator si bateria, plus niste pui de cablu subtirel care sa realizeze circuitul intre ele.
Le poti cumpara de la orice magazin de componente, cel mai usor.
Circuitul se realizeaza simplu, legi bateria la leduri prin 2 fire (unul pe plus unul pe minus si verifici ca se aprinde).
Tai firele prin care le'ai legat in locul unde vrei sa montezi intrerupatorul ( trebuie pus intre bec si led'uri) si faci conexiunea si la intrerupator.
Fiindca esti incepator iti sugerez sa folosesti fire de culori diferite pentur plus si minus sau sa faci semne cu markerul pe firul de plus sa zicem inainte de a'l taia, sa nu le incurci si sa scurtcircuitezi.
Oricum sfatul meu e sa ai un prieten mai tehnic langa tine, tinand cont de cum ai pus intrebarea.
Bafta

| neutrino a răspuns:

Daca totul ar fi atat de simplu, ce bine ar fi!

| bogdansuk a răspuns:

Nu ai facut fizica?