| Glooring a întrebat:

Stie careva de unde mi-as putea lua niste lentile speciale care opresc actiunea luminilor LED asupra ochilor?
PS: mi-am luat o tableta al carei ecran imi deterioreaza ochii.

3 răspunsuri:
| AdrenalinTm a răspuns:

Ochii sunt afectati de faptul ca stai aproape de monitor si faci efort de acomodare, de faptul ca pot exista variatii bruste ale luminozitatii si de faptul ca stai atent si deci clipesti mai rar.
Poti sa pui o folie de aluminiu sa nu se mai vada nimic si astfel stai linistit.
Orice folie care se lauda ca iti salveaza ochii este de fapt un produs comercial. Daca ar fi eficienta s-ar utiliza si la televizoare, etc.
Teoretic ai putea avea o folie care sa iti imbunatateasca putin contrastul, sau sa il scada, dar cine are nevoie de asa ceva?

| Glooring explică (pentru AdrenalinTm):

Poate vroiai sa spui "clipesti mai des". Si da asa este dar daca stau in fata calculatorului nu ma dor ochii sau daca ma uit pe telefon sau laptop. Doar la tableta daca ma uit cel putin 20 de secunde ma dor ochii.
PS: daca pun o folie de aluminiu ce mai vad? exista folii de aluminiu transparente?

| AdrenalinTm a răspuns (pentru Glooring):

Pentru ca la pc tv laptop ai o distanta tableta fiind mica stai cu ochii in ea si uiti sa clipesti si ai camera intunecata sau stai seara mult pe ea si nu nu am vrut sa zic"clipesti mai des" pentru ca nu o faci clipesti rar de unde vine si sensibilitatea la ochi dupa ce te ustura clipesti des
si am facut misto cu folia de aluminiulaughing da luminozitatea mai in cetu ecranul are radiatii