| Lindoro a întrebat:

Uneori cand vad un film in vlc si-l dau pe minimalizare si dupa il dau pe ecran complet nu mi se mai vede imaginea ci doar audio.Ati patit si voi? Ce se intampla? Am instalate codecuri deci alta ar fi problema...

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si Kmplayer este foarte bun si fara codecuri.

| SasNetRomania a răspuns:

Ce va complicati cu procaria aia de vlc? exista MPCHC http://mpc-hc.org/downloads/

| DeyCj a răspuns (pentru SasNetRomania):

Ăla îi și mai varză.
Cea mai bună rețetă pentru Windows este Windows media player și Codecurile aferente(Windows 7 codeck pack sau Windows 8 codek pack)

| SasNetRomania a răspuns (pentru DeyCj):

Esti amuzant. folosesc mpchc fara nici-un fel de codec de 3 ani de zile, vad si bluray si normale fara nimic altceva! windows media player e un *** de program ca si internet explorer vil baga pe gat...

| DeyCj a răspuns (pentru SasNetRomania):

Majoritaţii ce folosesc platforme Windows.Pe sistemele Linux, treaba se schimbă radical, şi cum eu sunt utilizator al unui sistem bazat pe linux nu mă afectează de loc.De exemplu pentru sistemele bazate pe debian Totem cu codecurile extra dă de pământ cu Kmplayer-ul sau remnumitul BS player(altă porcărie made on vapor), la care dacă este completat cu VLC(plus codecurile non free(adică prorietare) iese o treabă foarte bună.
De exemplu VLc ul nu stie să decodeze DVx-urile în browser, dar totem ştie face asta, etc.

| SasNetRomania a răspuns (pentru DeyCj):

Dada bine zis, dar majoritatea copiilor de pe TPU au windows, my bad am uitat de kmplayer
@Lindoro ce sistem ai? daca vrei sa rulezi 720p sau 1080p ai nevoie si ceva specificatii bune pe acel sistem, gen minim dual core cu 2 gb ram, daca nu ai macar atata, poti incerca 100 programe ca tot nasol o sa iti mearga.

| Lindoro explică (pentru SasNetRomania):

Am un Pc bun. poate sa ruleze filme la 1080p.Figura mi-a facut-o cand vedeam un film de 700mb.Culmea...Nimani nu i s-a mai intamplat asa ceva?

| SasNetRomania a răspuns (pentru Lindoro):

Ce intelegi tu pc bun? te rog lasa-mi specificatiile aici
SSD SAU HARD?
ce procesor?
cati rami?
ce win? biti in special.
etc... ai incercat km player? ai incercat mpchc?
daca esti un incuiat la minte si vrei doar vlc poti sa stergi acest topic.

| Lindoro explică (pentru SasNetRomania):

Cred ca nu-ti trebuie un Pc de la NASA ca sa poti vedea un film de 700mb.

| SasNetRomania a răspuns (pentru Lindoro):

O sa fi surprins, dar majoritatea programelor din ziua de azi nu mai sunt optimizate pentru pcuri slabe, uita-te la fash player, asa si cu altele de vazut filme, daca pana acum mergeau, faci update cer mai mult in loc sa ceara mai putin, asta e PUR MARKETING. Aici te-am lamurit dupa ce ai zis de cuvantul NASA.
Iar problema ta nu am de unde sa stiu de la ce este cat timp tu nu imi oferi date despre pcul tau.
Problema poate fi de la mai multe chestii:
1) player inadecvat/incompatibil de asta am zis sa incerci mai multe.
2) Driverul video prost instalat si automat sacadeaza
3) Procesor slab pentru un film recent.
4) Rami supra solicititati peste 80 la suta.
Lasa o fereastra task manager la rubrica performance si vezi care urca mai mult ram sau cpu.
Daca nici unul nu depaseste 70 la suta, nu este de la ele, ci de la driver sau player.
Sper ca te-am lamurit cu totul, dar tu cat timp nu incerci alte playere, asa patesti.

| aless007 a răspuns:

Depinde ce film rulezi...la toate filmele iti face asa? Daca da atunci instaleaza kite pack codec-e un pachet de codecuri sau incearca bsplayer

| Lindoro explică (pentru aless007):

Nu la toate filmele imi face figuri.De obicei cand il pun in bara si intru pe internet.