| xBoyka a întrebat:

Vreau sa imi reinstalez windowsul dar cand ajung la partea cu partitiile, stiti ca in dreapta trebuie sa apara scris cu albastru (device obtion advenced) si dai pe ia ca sa apara delete, format, new si extend
mie imi dispare optiunea asta si imi apare cu semnu exclamarii in galben sub load driver si spune asa: windows "cannot be instaled to disk 0 partition 1"
Trebuie sa reinstalez neaparat windowsul si eroarea asta nu ma lasa deloc cum pot sa o rezolv?

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ceva normal.Din managerul de partiții trebuie să ștergi toate partițiile create anterior(recomandat, ca să te asiguri că sistemul nu se va instala eronat; ceea ce știai de la xp este istorie odată cu xp-ul). Apoi dacă și numai dacă știi ca nu ai sectoare de bad pe hdd vei crea partițiile(e opțional că oricum virușii migrează și pe alte partiții, și chiar de resoftezi sistemul și nu ai dezinfectat datele stocate tot se va virusa din nou) folosind managerul de partiții.Succes

| Jipa95 a răspuns:

Mai intai formateaza hard disk-ul in format NTFS dupa care incearca sa instalezi o copie proaspata de windows pe el.

| xBoyka explică (pentru Jipa95):

Cum fac asta?, sau mai bine da-mi facebookul tau sa imi explici mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dai click mai intai pe partitia primary cea cu windwosul care il vrei formatat.Cred ca din greseal ai vrut sa instalezi in alta partitie si nu se poate instala in aia.Cand vrei sa instalezi nu iti spune partitia C, D sau E ci disk 0 paart 1 sau 2. Alegi partitia cu windowsul. iti spune acolo cati giga are si o nimeresti tu.