| MaNNNNNNNiak a întrebat:

Windows xp sau windows 7?
Argumentati:-)
Funda

Răspuns Câştigător
| danteewerr a răspuns:

Windows 7 ultimate 64 bit sp1. Stabilitate, siguranță, viteză și mai curat comparativ cu restul sistemelor de operare. Faza este că trebuie făcute niște setări după instalarea. Fără aceste setări nu-ți va funcționa nici pe cel mai performant sistem din lume, xp-ul este bun, dar nu este indicat pentru dual-core, deoarece ar îngreuna procesorul, nu prea mult, dar destul de enervant pentru ați strica dimineața atunci cănd vrei să intri pe facebook să-ți verifici prietena sau prieteni să vezi ce poze mai au puse. laughingIn fine, eu iți recomand windows 8, merge super pe aproape toate sistemele, mai ales dacă ai ssd-card, rupe tot. Dar iar, trebuie făcute niște setări după instalare pentru a funcționa perfect și cu un consum redus de resurse. Și apropo, nu folosi programe de defragmentat q&q defrag sau ultimate defrag că-ți strici hardul și windowsul. Dacă vrei să-ți bagi ubuntu vreo dată, uită, ia-ți găndul de la așa ceva. Ubuntu este cel mai nașpa sistem de operare din lume! De ce oare? Findcă este gratis laughing. Tot ce este gratis este și prost. Deși sunt unele softuri cum ar fi Q&Q defrag ori Ultimate Defrag care costă și o grămadă de bani și iți mai și strică tot din hard. In fine. Acestea sunt părerile mele. În ubuntu de exemplu iți ține procesorul la maxim fără nici o aplicație, placa video este mereu la 60 de grade fără nimic deschis, deci e de groază ubuntu și tot ce ține de ubuntu. Sistemele de la Mac pentru mine sunt la fel ca și cu Ubuntu. Browserul Safari este enervant la maxim, nu imi place deloc, se incarcă paginile aiurea fără motiv, iTune tot de la Mac, este un soft de ascultat muzică care se instalează pe lingă el cu o grămadă de softulețe inutile. Cel mai tare windows rămine Windows 7, indiferent de versiune, fie pe 32 bit ori pe 64 bit, toate sunt super bune, ideea este să nu le umpli cu tot felul de porcării, cu tot felul de antiviruși, bagi mai bine un firewall bun și gata, nu-ți mai trebuie antivirus. Baftă.

| alexionut98 a răspuns (pentru danteewerr):

Depinde daca vrei pentru jocuri windwos 7 merge cel mai bine pana acum

| MaNNNNNNNiak explică (pentru danteewerr):

Mersi mult de tot am bagat windows 7 pe 64 bits windows 8 nu prea merg bine jocurile pe el din cate am inteles, multumesc pentru ajutor si ca te-ai sinchisit sa ma ajuti happy

| danteewerr a răspuns (pentru MaNNNNNNNiak):

Cp!

6 răspunsuri:
| Cristi19 a răspuns:

Daca ai o configuratie mai buna este mai bun windows 7 pentru ca este mai bine optimizat si o sa-ti mearga aproape totul mai repede, daca ai unul mai slab (sub 1, 5 gb ram) eu cred, ca este mai bun windows xp sp3 pentru ca are cerinte ceva mai mici

| Ð乇刀ノ丂 a răspuns:

Depinde de calculatorul tau, daca ai minim 2 gb ram, placa video minim 512mb si un procesor dual core iti merge foarte bine windows 7, daca ai sub stai cu XP ca windows 7 va merge foarte greu si o sa ai si probleme audio video etc.

| ZozOoLiNa a răspuns:

Windows 7 este foarte bun pentru jocuri