| MădălinaDinu a întrebat:

pe 1 Septembrie mi-a venit telefonul Huawei Ascend p7. Pana acum, mi s-a stins de 2 ori ( o data la 2% si alta data l-am stins eu la 4%).
De fiecare data, dupa cateva minute, maxim o ora, l-am pus la incarcat. Stins, imi arata ca e 5% si cand l-am aprins era deja 10% (asta prima oara, cand s-a stins la 2% singur). A-2-a oara, l-am stins eu la 4%, iar cand l-am bagat la incarcat (stins) era deja 10%, asa si cand l-am aprins.
De ce imi face asa? Dau funda celui mai complet si detaliat raspuns.
p.s. scuza-ti categoria.

10 răspunsuri:
| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Pai probabil are o tehnologie ceva, multe baterii se incarca foarte repede, nu stiu sa-ti dau un exemplu, dar tin minte ca am auzit ca se incarca la 50% in 15 minute sau ceva de genu, dar dupa ca sa se incarce 100% dureaza mai mult. E gandita cumva daca te trezesti dimineata si vezi ca n-ai baterie sa-l bagi repede la incarcat si cat timp te speli putin si eventual mananci ceva sa se incarce si el cat sa-ti ajunga...

A doua oara cand se stinge, serios? Crezi ca e ceva rau daca se stinge? Din cate stiu nu trebuie sa astepti atat de mult ca sa-l bagi la incarcat, pe la 15% parca trebuie, sunt multe articole despre cum sa-ti protejezi bateria telefonului si cum sa-l incarci corect!

Poate sa fie si o eroare a Androidului...

| MădălinaDinu explică (pentru Th3AbSinTh3):

La 9% ma avertizeaza. Parerea mea e ca daca se stinge si il aprind si e 5& sau 10% CRED si eu ca e un lucru rau. Am pus intrebarea ca sa ma ajutati, nu sa ma judecatihappy.

| MădălinaDinu explică (pentru Th3AbSinTh3):

Ah si. se incarca greu, in jur de vreo 3 ore e 100%.

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru MădălinaDinu):

Eu nu te judec din atat :*

Nu stiu cum sa-ti explic(adica eu inteleg ceva, dar nu gasesc cuvintele) laughing) Asa se intampla si la laptop, imi spune la 9% sa-l bag, nu o fac si la 7% se stinge, plec eu putin, peste 30 de minute il aprind, evident fara sa-l bag in priza(normal ca am uitat ca nu mai are baterie) si vad ca are 15% laughing) Probabil isi ia anumite masuri sa se inchida corect, sa inchida corect toate aplicatiile, sa pastreze anumite date intacte, i-ar putea dauna altfel...

Oricum, vreau doar sa spun ca nu-i un motiv de ingrijorare.

| MădălinaDinu explică (pentru Th3AbSinTh3):

Scuze, atunci sunt eu mai paranoica, mi se mai intampla. Nu stiu ce sa zic, ma voi duce la un magazin de informatica sa intreb. Iti multumesc de raspunsuri!

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru MădălinaDinu):

Tu ai spus asta! laughing Tin minte ca ai intrebat si de stat in soare mai pe la inceputul verii, e bine sa fii asa, sa nu stai nepasatoare si sa spui "fie ce-o fi"... Du-te! Sa ne spui si noua dupa daca are ceva, da?

| cristi10grei a răspuns:

Mor de ras rolling on the floor feresca dumnezeu ce raspusuri ai primit, 1 incarcatoru sau sursa de energie la care incarci telul nu primeste suficenta energie si se formeza echo ytul perdere de energie cauta un incarcator sau o mufa corespuzatoare nu are treba bateriea sau alte nebuni

| Th3AbSinTh3 a răspuns (pentru cristi10grei):

Ce se formeaza "mah"? laughing)

| cristi10grei a răspuns (pentru Th3AbSinTh3):

Radem rolling on the floor in baza noastra de date ne place sa folosim cuvantul echo ytu scuze daca nu stie multa lume ori cum nu are legatura bateriea si adaptoru de incarcare sau sursa de unde primeste

| MădălinaDinu explică (pentru cristi10grei):

Incarcatorul e de 1 Ampere ( in caz ca e folositoare aceasta informatie ), si l-am primit odata cu telefonul. Voi merge si la un magazin de informatica sa-mi spuna daca e ceva in neregula. Merci de raspuns! :3