| Daniel_Nistrean_1991 a întrebat:

Pentru ce au smartphone-urile au senzor Gravity si Compass? La ce ele folosesc?

Vreu sa cumpar un telefon care nu are acesti senzori si ma gandesc daca face sa dau bani sau nu. Mersi

4 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Pentru jocuri in special, si pentru compasul in sine, dar de ce ai vrea un telefon fara aceste functii?
P.S: Nu exista, doar telefoanele normale.

| Daniel_Nistrean_1991 explică (pentru Ineys):

Vreu sa cumpar Coolpad F1 WCDMA, nu stiu daca le ai cu telefoanele chineze sau nu, dar din cate m-am interesat e un telefon ieftin si bun nu are insa din senzori decat Proximity, Light si Accelometer. Deci ultimul raspunde de rotirea ecranului. Atunci pentru ce trebuie Gravity senzor (G-senzor)? Cu ce te ajuta in jocuri? Ms.

| Ineys a răspuns (pentru Daniel_Nistrean_1991):

Https://developer.tizen.org/......sensor.htm
Daca stii putina engleza, daca nu baga si tu pe translate. Iti explica destul de clar. Tilting se refera cand misti telefonul intr-o parte si in alta, ca pe volan. Deci e pentru jocurile racing, pentru miscari foarte fine. Citeste si tu pe acolo.

| Daniel_Nistrean_1991 explică (pentru Ineys):

Eu nu vad decat Https://developer.tizen.org/....../gravity_s atat din link si nu mi se deschide nimic, stiu engleza foarte bine. Sunt 98 % in a cumpara acest telefon in game 5 inch si la pretul/calitatea lui, e important sa inteleg daca e un minus important, te rog mai pune odata linkul. Ms happy