| RoxanaCher a întrebat:

As vrea sa stiu mai multe despre Colegiul Romano-Catolic Sf. Iosif din Bucuresti! Este o scoala buna? Profesorii sunt buni? As vrea sa stiu mai multe despre ciclul gimnazial de la aceasta scoala! ma PUTETI AJUTA? Vreau seriozitate si fara raspunsuri tampite! Multumesc.

8 răspunsuri:
| kindness a răspuns:

Buna. sunt eleva la acest liceu! Parere: este unul dintre putinele licee din Bucuresti unde se face carte, in care este o anume uniforma si in care este in permanenta curatenie. Profesorii sunt extraordinari, explica pe intelesul tuturor si sunt extrem de prietenosi si intelepti. Imi pare rau totusi ca ti-am raspuns atat de tarziu la intrebare insa daca ai nevoie de informatii un drum pana la liceu nu stica, sa te convingi singura! Multu succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.calificativ.ro/......t4780.html
poftim mai multe detalii:)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost la liceul ala eu zic sa nu te duci acolo daca vrei sa ai viata laughing) totusi uite un articol interesant scris de o tipa, recomand tuturor parintilor sa il citeasaca Colegiul Romano-Catolic Sf. Iosif Bucuresti

Aceasta nu este o pagina informativa legata de Colegiul Romano-Catolic Sf. Iosif Bucuresti.

Aceasta nu este o pagina in care adevarul este ascuns, iar oamenii gusta un fals biscuite care pare atat de gustos si savuros, dar in esenta lui este otrava.

Acestea sunt cuvintele unui elev care doreste sa ramana sub anonimat si este protejat de o institutie ce protejeaza drepturile omului, un elev care a fost elev iar acum este student. Un fost elev al acestui colegiu, in promotia 2005. Un elev care a suferit si a fost torturat ani intregi din cauza unei greseli pe care au facut-o cei care i-au mintit parintii, cu faptul ca acest Colegiu, Romano Catolic este o scoala excelenta, de unde copiii ies culti, civilizati, perfecti.

O greseala pe care voi, dragi parinti, va implor sa nu o faceti.

Vreau astfel sa va informez, caci doar adevarul mai poate schimba lumea asta. Toti ne ducem cu gandul la Dumnezeu, toti vrem ca lucrurile sa se schimbe in bine. Dar oare este mana lui Dumnezeu in aceasta scoala? eu nu am simtit asta. Sunt o eleva care a simtit admiterea ca pe o minune, in 2005 am fost admisa si am crezut ca sunt cea mai fericita fata de pe pamant. In clasa a VI a, am pasit prima data pe treptele unei cladiri micute, o cladire galbena langa o bisericuta, pe undeva prin Bucuresti. Mi-am cunoscut colegii si diriginta, o maicuta.

Venind de la o scoala obisnuita mi s-a parut ciudat ca o maicuta sa ne fie diriginta, povesteam acasa prietenilor ca noi nu salutam cu buna-ziua, ci cu un salut religios. Cei care au fost acolo, cunosc bine salutul. Cum clasa VI a a trecut repejor, minunea se transforma in minciuna. Am realizat ca profesorii ne vedeau ca pe niste oite, acesti profesori extrem de religiosi si reci, faceau tot posibilul sa te trateze ca pe un rahat. Existau si exceptii, insa putine. Profesorii din acest colegiu sunt invatati de catre conducerea extrem de religioasa si fixista sa manipuleze copiii in asa fel incat unul sa nu indrazneasca sa aiba o personalitate. Da, ati citit bine, nu este permis ca elevii sa aiba personalitate, toti sunt niste elevi purtatori de uniforma ce trebuie sa accepte doctrina in liniste si pace. In pauze nu ai voie sa vorbesti mai tare de nivelul soaptei, te plimbi pe hol si saluti profesorii cu salutul respectiv, stai cu capul jos si daca asculti muzica sau folosesti telefonul ori faci glume de prost gust, esti trimis la cancelarie instant de catre informatori. Ca pe vremea nazistilor, in varianta religioasa. Daca in afara scolii ai facut ceva interzis, acest lucru se afla si esti penalizat la scoala pentru asta (ilegal) dar la ei legal. Media la purtare este scazuta pentru orice. Nu voi da nume de profesori, insa toti cei care au fost la liceul respectiv stiu bine despre cine vorbesc. Aceeasi profesori sunt si acum, in caz ca nu, o sa fie gasiti altii si indoctrinati in acest cult. Asta era programul lor. Miercurea, liturghie. Eram dusi obligatoriu, cu forta, pe sus, la bisericuta de langa scoala. Fie ca eram catolici sau nu, facea parte din orar. Daca o persoana lipsea de la liturghie aparea directoarea. Aceasta individa cu aer de Merkel si mentalitate hitlerista, crede ca statutul ei de directoare ii ofera si controlul suprem asupra copiilor. Dansa, vine dupa tine, te cauta pana te gaseste, are o armata de profesori care o informeaza, daca ai indraznit sa stai in clasa si sa nu mergi la liturghie te ia de manuta si te duce cu forta, iti tine o morala cum ca esti un nimic, un fleac, cum ca o sa zbori din scoala asta si o sa suferi. Deci toata lumea la liturghie, la biserica, unde preotii iti vor tine slujba, iar tu te inchini. Nu ai de ales. Esti un bun ‘crestin’.

Ca fata, nu ai voie sa te machezi sub nici o forma, nu ai voie sa folosesti parfum, nu ai voie sa porti pantofi cu toc, nu ai voie sa arati ca esti fata. Trebuie sa ramai un elev in uniforma, un om fara personalitate, un nimic. Nu exista dragoste intre elevi, totul se face pe ascuns, ca pe vremea comunismului. Asta este regula. Ca baiat nu ai voie sa te dai cu gel, nu ai voie sa iti faci parul, nu ai voie sa porti adidasi, nu ai voie sa faci nimic. Totul este monotorizat pe camera, totul este scris pe foaie, totul este impotriva ta. Acolo te duci sa faci ce iti zic ei, tu nu existi. Tu doar incerci sa existi.

Nivelul intelectual este evaluat aproape la jumatate fata de cel real, fata din alte scoli, astfel, un copil daca este de nota 10 el va avea 7 in catalog. Ca sa ai nota 10 trebuie sa tocesti de dimineata pana seara fiecare cuvant, absolut tot. Nimic creativ, totul zis cuvant cu cuvant. Deci daca esti de 6, este foarte probabil sa ramai repetent. Lista poate continua, ce se petrece acolo este de necrezut. Orice elev care a fost acolo va poate confirma.

Cum este domnilor posibil ca in Romania mileniului III, in Europa mileniului III, sa traim ca in perioada inchizitiei? cum sa iti trimiti copilul la o astfel de scoala in clasa I cand acesti roboti spalati pe creier iti trateaza copilul ca pe o carpa ce ajunge cu siguranta calugar? ei nu inteleg ca profilul teologic incepe din clasa 9a doar optional? acesti indivizi distrug vieti, acesti indivizi nu sunt ceea ce par. Ei nu au dragostea lui Dumnezeu pentru copilul vostru, ei au doar disciplina, autoritate.

Si acum, va intreb, chiar doriti sa va torturati copilul doar pentru ca acolo se invata carte? chiar vreti sa aveti la usa casei un om lipsit de personalitate si torturat de niste nebuni? acesti copii, majoritatea se transforma in drogati si desfranati dupa ce scapa de acolo, TOCMAI din cauza frustrarii interioare, a luptei, a izolarii in care au fost mentinuti, in acest lagar. Oameni buni, copiii vostrii merita sa traiasca in libertate, 11 merita sa traiasca printre restul, sa se dezvolte asa cum pot ei, cine ajunge departe, ajunge departe prin propriile puteri. Nu prin izolare.

Sunt studenta anul II la Jurnalism si voi face tot posibilul sa informez lumea referitor la adevarul din spatele acestui colegiu.

Simona B

| rmx05 a răspuns:

E praf winking daca vrei sa vi in cel mai prost liceu din tara vino in sf iosif, poate ai auzit lucruri bune despre el da iti garantez ca nu sunt adevarate, pe langa faptu ca zici ca e scoala particulara la ce fonduri (fondul scolii cica) cer isi mai si bat joc de tine pe banii tai. Unii profesori sunt de treaba da majoritatea zici ca sunt batuti in cap, si directorii au un comportament care nu poate sa proavoace decat scarba. E oribil

| kindness a răspuns (pentru rmx05):

Te contrazic in ceea ce susti. Presupun ca ai fost unul dintre copii care nu s-au adaptat la cerintele scolii. Profesori sunt extraordinari, intregul colegiu este curat, iar copii sunt ceva mai educati in comparatie cu alte scolii. Este unul din liceele de elita din Bucuresti in care toti copii invata bine, iar cei care nu se adapteaza, cum am spus, parasesc liceul. Simplu!

| YukiAkashiya a răspuns:

Nu am un raspuns, ci aceeasi intrebare... Este aproape al doilea semestru de scoala si vreau sa ma mut si eu, m-as fi mutat la alte scoli, dar cel putin am doua cele mai bune prietene aici, mi-au spus ca se invata carte si ca trebuie sa respecti regulamentul.

| Impreza2021 a răspuns:

Scoala e praf, am intrat in WC si mi-a cazut faianta in cap. Profesorii de la clasa mea isi bat joc. Predau materia ca la piata si nu au treaba cu examenul sau evaluarile(a 8-a), praf.
Cine vrea sa aiba o viata normala la scoala timp de 4 ani. Sa NU vina aici. La colegiul romano-catolic, a.k.a. Iadu' pe pamant.