| alexCELmare a întrebat:

Buna TPU... cum se numesc acele coliere pe care le au cei din armata care au 1 sau doua tablite cu ceva scris pe ele ce scrie pe ele? din ce sunt facute cum le obtin militarii? se pot gasi ceva asemanator? se poate confectiona din ceva? multumesc anticipat FUNDA

Răspuns Câştigător
| CristianCRS a răspuns:

Se numesc Dog Tags si sunt placute de identificare purtate de catre personalul militar,sunt folosite pentru identificarea persoanelor ranite sau decedate,pot cuprinde informatii diverse cum ar fi,numele,gradul,grupa sanguina,religia,informatii medicale gen vaccinuri etc.,de obicei sunt fabricate din aliaje rezitente la coroziune cum ar fi aluminiumul,otelul inoxidabil etc.
In armata SUA aceste placute de identificare sunt obligatorii atunci cand personalul militar se afla in misiune.
Da se gasesc de obicei in magazine cu accesorii,coliere, bratari etc, prin malluri sau la targuri de accesorii artizanale, in unele locuri se pot si ştanta cu orice fel de informatie doresti, sincer sa fiu nu ar fi exclus sa gasesti si prin Pet Shop, pentru ca pe la noi se mai folosesc si la zgarda cainilor.

3 răspunsuri:
| Ichnat a răspuns:

Pe tablite scrie numele si gradul militarului happy

| alexCELmare explică (pentru Ichnat):

Multumesc

| Ichnat a răspuns (pentru alexCELmare):

Unde mi-e funda?! big grin