| AnAndrey1994 a întrebat:

Ajutati-ma! Vreau sa ii fac o surpriza prietenei mele mai exact sa ii trimit o scrisoare de tip plic in Italia! Am adresa tot! Pe plic trebuie sa scriu doar catre cine e scrisoarea sau si ca cine o expediaza? Ce timbru fiscal imi trebuie si cate mai exact si cat coasta? Multumesc!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Trebuie scris si expeditorul, adica tu. Timbrele fiscale se folosesc la cu totul altceva.Nu are treaba cu expedierea unui plic.Mergi la posta si acolo ti se va spune exact cate timbre iti trebuiesc si cat te costa.

| stlucian a răspuns:

Timbrele fiscale sunt pentru a legaliza un act nu pentru expedierea unei scrisori.Costul timbrelor difera in functie de regiunea unde trebuie sa ajunga scrisoarea.
Trebuie sa scrii si expeditorul(adica adresa ta)pentru cazul in care (daca o trimiti recomandata si cu aviz de primire)sa te gaseasca cei de la posta pentru ati inmana avizul. Daca renunti a recomanda scrisoarea sunt sanse ca ea sa se piarda.Nu e neaparat si cu aviz de primire.Mai multe lamuriri primesti la posta. thumbs up

| AnAndrey1994 explică (pentru stlucian):

Da si ma duc acolo si ce ii zic? Dati-mi un timbru pentru o scrisoare ce vreau sa o trimit in Italia s-au cum?

| stlucian a răspuns (pentru AnAndrey1994):

Nu,te duci la ghiseu si spui unde vrei s-o trimiti (orasul/localitatea).Pe baza acestui lucru ei au un plan/tabel cu costurile expeditiilor in functie de destinatie/greutate/valoare declarata /etc si a sa-ti puna ea timbrul/timbrele necesar/re pe plic. Daca totul e in regula cu adresele platesti si in functie de ce tip de expediere ai ales iti elibereaza o chitanta (care trebuie pestrata pana ai confirmarea de primire daca e cazul). Multumesti frumos si pleci big grin