| Nutella123456789 a întrebat:

Cainii mei au luat capuse din iarba.Le-am luat Parakill le-am dat apoi le-am pulverizat in custi cu o solutie care se dizolva in apa si are miros de petrol dar nu mai stiu cum se numeste.Ideea e ca nu am scapat de ele.Cainii mei au in continuare capuse.Cu ce sa ii mai dau sau ce sa fac ca sa scap de ele?

Răspuns Câştigător
| george206 a răspuns:

îţi poţi îmbăia câinele într-o infuzie de rozmarin. Cum se prepară? Foloseşte 300 de gr de rozmarin proaspăt şi fierbe-l bine. Lasă apa să se răcească atât cât să aibă temperatura optimă pentru îmbăiere. Apoi spală bine patrupedul cu această infuzie şi lasă-i blana să se usuce de la sine. Pe lângă faptul că animalul va mirosi a rozmarin (o iarbă plăcut mirositoare, de altfel), va scăpa şi de purici.
O altă metodă naturistă este folosirea lămâii. Taie în bucăţi o lămâie mare şi las-o în apă fiartă. De preferat e să laşi soluţia de pe seară pe zi, minim 12 ore. Apoi toarnă apa într-un recipient cu pulverizator şi stropeşte blana câinelui. Cu grijă să nu-i ajungă soluţia în ochi, întrucât îi va provoca usturimi căţelului.

4 răspunsuri:
| afrodita3333 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sai ii duci la veterilar pentru a le smulge din locul respectiv.Capusele sunt foarte periculoase mai ales inperioada asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumpara advantix!

| radarcan a răspuns:

Sau poti incerca tu acasa cu o penseza electrica speciala pentru capuse :
http://www.roinsect.ro/pesticid/anti-capusa/254