| Jeksanovici a întrebat:

Care bicicleta e mai buna dintre acestea doua https://m.emag.ro/......DFQZLJBBM/ Sauuuuu asta https://m.emag.ro/......2ZTQ9BBM/. Și vreau sa stiu la asta a doua dacă imi e buna, am 160 cm inaltime

8 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Nu o sa ma apuc sa sap dupa componente, pentru ca ambele au piese de slaba calitate, in afara de cauciucuri.

DAR la banii astia, nu gasesti nimic mai bun.
O bicicleta mai buna gasesti daca mai pui minim 1000 RON.

Despre inaltime, uita-te putin si la tabelul de la descrierea celei albe.

Sau la acest tabel, mult mai exact, de la bicicleta mea:

Inaltimea ta: 150 - 160 cm
Marimea cadrului: 33-36 cm
Marimea rotii: 26 inch

Inaltimea ta: 160 - 170 cm
Marimea cadrului: 38-43 cm
Marimea rotii: 26 sau 27.5 inch

Inaltimea ta: 170 - 180 cm
Marimea cadrului: 43-47 cm
Marimea rotii: 26, 27.5 sau 29 inch

Inaltimea ta: 180 - 190 cm
Marimea cadrului: 47-52 cm
Marimea rotii: 26, 27.5 sau 29 inch

Inaltimea ta: peste 190 cm
Marimea cadrului: incepand cu 51 cm
Marimea rotii: 27.5 sau 29 inch

Deci daca ai 1.60, e indicat ca rotile sa fie de 26 inch, si marimea cadrului de 38-40 cm... la nevoie chiar si de 43 dar nu mai mult)

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Cea alba are cadrul de 18 inch, adica 45.7cm,
iar cea neagra, 500mm, deci 50cm.

Cel mai bine incerci mai multe modele la un magazin sportiv sau specializat in biciclete.
Le spui sa-ti arate modele cu cadru de 40, 43 si 45, eventual si de 50, sa vezi pe pielea ta diferenta.

Uite alt tabel care e aproximativ identic cu ce ti-am indicat mai sus, ca dovada ca nu vorbesc prostii.

https://www.bruegelmann.de/......dtail.html

| Jeksanovici explică (pentru NLS):

Ma poți asta tu te rog eu frumos din suflet

| NLS a răspuns (pentru Jeksanovici):

Cum sa te ajut?
Ti-am spus deja ca sunt cam la fel ambele, din punct de vedere al echiparii, frane mecanice V-Brake de tip vechi,
cea alba are suspensie fata pe arc (asta in descriere, caci in poze nu o prea vad), cealalta are suspensie hidraulica (dar o suspensie hidraulica in acest pret nu poate fi decat proasta).
Oricum nu te ajuta mult la comoditate daca nu are si suspensie spate, vei simti orice groapa.

Uite daca tot vrei ceva mai bun, la pret decent:

https://www.emag.ro/......DFQBWCBBM/

Suspensia banuiesc ca e tot de mantuiala, dar are frane mecanice pe disc, si schimbator pinioane de la Shimano.

| Dezsi_Pavel_2003 a răspuns:

Iti recomand a doua.

| Jeksanovici explică (pentru Dezsi_Pavel_2003):

Imi e buna la 160 cm înălțime?

| Dezsi_Pavel_2003 a răspuns (pentru Jeksanovici):

Foarte buna, si eu aveam 156 cm si aveam o bicicleta de genul. Isi face treaba, daca nu esti convins incearca sa cauti informatii si pe alte site-uri.

| FlorinLD a răspuns:

Am un prieten care a cumparat https://cel.ro/c/MFBKWzZSdFI si este foarte multumit de ea, mai ales la gropile din Bucuresti happy